Opera Charlotte už brzy v Národním divadle

27.6.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

„Dobře se o ně starejte… Je to celý můj život.“ S těmito slovy předávala své opus magnum, dramatizovanou autobiografii v téměř osmi stech obrazech, mladá židovská umělkyně Charlotte Salomon spřátelenému lékaři před transportem do Osvětimi z francouzského exilu. Její životní dílo zůstalo zázrakem zachováno, ona sama takové štěstí neměla a koncentrační tábor nepřežila. Tento neuvěřitelně silný lidský a umělecký příběh zpracovali renomovaná britská režisérka a choreografka Pamela Howard, český skladatel Aleš Březina a kanadský libretista a herec Alon Nashman do působivé inscenace CHARLOTTE: Tříbarevná hra se zpěvy, kterou uvedou již 1. a 2. července od 20.00 hod. na Nové scéně Národního divadla. 

V komorním operním muzikálu pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty je ve vzácné harmonii zachována rovnováha slova, obrazu i hudby. Scénografka a režisérka Pamela Howard, doslova kreslí divadlo, podobně jako to dělala sama Charlotte. Maluje na jevišti barvou a světlem tak sugestivně, že se divákům Charlottin svět zpřítomňuje před očima. Oceňovaný kanadský herec Alon Nashman dokáže ve svém libretu navodit absurditu a klopotné dospívání formující mládí Charlotte Salomon, stejně jako horečnatou aktivitu jejích exilových let. Významný český skladatel Aleš Březina složil originální hudbu, která hraje v intimním vyprávění stěžejní roli. Hlavní kvalitou tohoto „singspielu“ je naprostá souhra slova, obrazu a hudby. Je pojata jako výtvarná instalace obydlená performery, při níž Charlottiny obrazy ožívají. Jeden okamžik se přelévá do druhého podobně jako vlny na posledních obrazech Charlottina cyklu Život? nebo divadlo? 

Pražská uvedení „CHARLOTTE“ je také příležitost poznat přímo na divadelní scéně tvorbu přední britské scénografky a režisérky Pamely Howard. V Británii je tato nositelka Řádu britského impéria za služby divadlu označována za „žijící legendu“ a „kmotru“ divadelního designu. Působící převážně v žánru opery a nového hudebního divadla. V současnosti v Londýně připravuje inscenaci The Ballad of the Cosmo Cafe v rámci Insiders/Outsiders Festival a v nedávné době vytvořila původní hudebně-divadelní představení s názvem Sing God a Simple Song ke 100. výročí narození Leonarda Bernsteina. Její zcela zásadní kniha What is Scenography? (Co je scenografie?) vyšla v dubnu 2019 již ve třetím rozšířeném vydání. Pamela zastává čestnou pozici mezinárodního profesora divadla na Royal Welsh College of Music and Drama a působí jako hostující profesorka na Arts University Bournemouth. Na letošním Pražském Qudriennale zastupovala oficiální prezentaci Velké Británie v expozici Fragmenty / Žijící legendy.