Opera jako komiks

Festival PALM OFF FEST 2021 zahájí opera

V pátek 15. října zahájí divadelní část festivalu Palm Off Fest Operomanija, experimentální soubor věnující se nové opeře. Hosté z Litvy uvedou inscenaci Alfa v režii výrazné divadelní režisérky a vizuální umělkyně Dr. GoraParasit. Výrazně stylizovaná opera patří mezi nejoceňovanější dílo současné mladé generace litevských divadelníků.

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest mohou diváci navštívit až do 30. října 2021 v Divadle pod Palmovkou. Festival přináší opět také bohatou nabídku doprovodného programu, která zahrnuje projekce dokumentárních snímků ve spolupráci s platformou KineDok či výstavu ve foyer divadla. Více informací o festivalu a předprodej vstupenek je možné získat na webu festivalu Palm Off Fest.

Hlavní divadelní část pátého ročníku Palm Off Festu opět nabídne to nejlepší z divadla střední Evropy. V pátek 15. října nabídku inscenací zahájí litevský soubor Operaomnia operním představením Alfa. Dílo je nspirováno příběhem Isabelly Garcíi Lorcy, jež se po dlouholeté emigraci vrací do Španělska, aby odhalila tajemný osud svého bratra, slavného básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy. Okolnosti jeho smrti však zůstávají nejasné a pravda je mnohem složitější, než by se mohlo zdát.

V úterý 19. října bude na hlavní scéně uvedena autorská inscenace Tomáše Dianišky 294 statečných. Doku-fikční hra podle skutečné události o zákulisí největšího hrdinského činu našich dějin. Večer 21. října bude patřit inscenaci Zlatý drak. Za tragikomedií z thajsko-čínské-vietnamské restaurace a kruté road movie vytrženého zubu stojí oceňovaná režisérka Catinca Drăgănescu, jedna z nejvýraznějších režisérek na současné rumunské scéně. V úterý 26. října se na libeňské scéně představí prešovské Divadlo Alexandra Duchnoviča s inscenací Pískoviště polského dramatika Michała Walczaka. Festival uzavře 29. a 30. října Antikvariát v podání Občanského sdružení Pravda a láska. Základem inscenace je historie známého bratislavského antikvariátu Steiner – a zejména pak události odehrávající během existence Slovenského státu. V hlavní roli Lýdie Piovarcsyové-Steinerové vystoupí Emília Vášáryová. Po každém představení budou opět zařazeny diskuze diváků s režiséry, herci a dramaturgy.

Palm Off Fest se už popáté neotevírá jen divadlu, ale i dalším uměleckým oborům a platformám. Přehlídka dokumentárních filmů, na které festival již tradičně spolupracuje s projektem Institutu dokumentárního filmu KineDok, představí šestici českých snímků. Film Ondřeje Vavrečky Osobní život díry pojednává s nadhledem a vtipem o děravosti světa. Časosběrný dokument Nová šichta v režii Jindřicha Andrše vypráví příběh bývalého havíře, který se po uzavření dolu na Ostravsku rozhodne zásadně změnit svou profesi: z havíře programátorem. Snímek Vlci na hranicích režiséra Martina Páva zachycuje nejednoznačné přijetí návratu vlků na Broumovsko. Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na film Slepice, virus a my režiséra Filipa Remundy, který zaznamenává pandemický život dětskými očima. Film Barbory Chalupové Zákon lásky, který sleduje, co všechno brání legislativnímu přijetí zákona, který zajistí manželství všem bez ohledu na jejich sexuální orientaci. Filmová přehlídka vyvrcholí filmem Andrey Culkové Žal žen, který se zaměřuje na to, jak ženy vnímají a prožívají ohrožení klimatickou změnou.

V rámci Palm Off Festu proběhne také výstava Ondřeje Vavrečky Zelené desky, která představí obrazy, náčrty a koláže, které doplňují projekci dokumentární eseje Osobní život díry. Vstup na všechny projekce a výstavu ve foyer divadla je zdarma.

Foto: Martynas Aleksa (inscenace Alfa souboru Operaomnia)

Podcast