Opera Marnie z MET v kině

6.11.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Podzimní část přenosů z newyorské Metropolitní opery pokračuje už tento víkend součas-nou operou Marnie. Dílo mladého tvůrce Nica Muhlyho vychází z románu Winstona Gra-hama, který inspiroval i Alfreda Hitchcocka ke stejnojmennému psychologického thrilleru z roku 1964.

Americký skladatel, autor oceňovaného soundtracku k oscarovému snímku Předčítač a také uznávaný hudební aranžér Nico Muhly (narozen 1981) napsal novou operu jako dílo na za-kázku pro londýnskou English National Opera a také Metropolitní operu v New Yorku. Pro Marnie, teprve třetí operu své kariéry, si talentovaný autor vybral velmi známý námět z anglo-amerického kulturního prostředí.

Stejnojmenná novela anglického spisovatele Winstona Grahama vzbudila rozruch hned po vy-dání v roce 1961, a to svým nevšedním psychopatologickým námětem. Celosvětový úspěch pak Grahamově knize zajistila filmová podoba od Alfreda Hitchcocka z roku 1964, kde se v hlavních rolích objevují Tippi Hedren a Sean Connery. Temný příběh o kleptomance a lhářce Marnie, kterou se snaží často i drastickými prostředky zachránit zaměstnavatel Mark, má ve filmu paradoxně smířlivější závěr než v knižní předloze. Právě na filmové zpracování také od-kazuje libreto opery z pera britského dramatika Nicholase Wrighta.

Výprava opery s integrovanou videoprojekcí odkazuje na obrazovost Hitchcockova filmu a zároveň jí dovedně upravuje pro divadelní scénu. Nakonec i operní kostýmy vycházejí z kos-týmů pro tento film (autorkou filmových kostýmů byla Edith Head, držitelka rekordních osmi Oscarů v této kategorii).

Hlavní hvězdou Marnie je americká mezzosopranistka Isabel Leonard, která bohatým výrazo-vým rejstříkem dokáže přesně vystihnout stavy sexuálně těžce frustrované neurotičky Marnie. Vyděračského Marka Rutlanda ztvárnil barytonista Christopher Maltman, jeho bratra Terryho pak kontratenorista Iestyn Davies, paní Rutlandovou sopranistka Janis Kelly a Marniinu matku uznávaná mezzosopranistka Denyce Graves. Orchestr bude ve svém metropolitním de-butu řídit Robert Spano.

Foto: Ken Howard / Met Opera