Operní árie na Vltavě

Hned dvakrát zazpívají sólisté Národního divadla a Státní opery Pražanům z hladiny Vltavy.

Dvě soboty po sobě - 19. a 26. června doprovodí orchestry Národního divadla a Státní opery sólisty při hudební plavbě na otevřené palubě lodi Bella Bohemia na Vltavě. Během zastávek své plavby nabídnou to nejlepší z operního repertoáru první české scény.

19. června vypluje loď s hudebníky na palubě z blízkosti Národního divadla a na své první zastávce mezi Střeleckým ostrovem a Kampou začne s hudební produkcí ve 20:00 hodin. Po proplutí zdymadlem se vydá ke druhému stanovišti – přístavišti u Rašínova nábřeží. Zde se začne hrát zhruba ve 20:50. Posledním místem, kde si budou moci diváci vychutnat tento netradiční program, bude Smíchovská náplavka. Sem loď připluje asi ve 21:20. Večer bude řídit hudební ředitel Opery ND Jaroslav Kyzlink. Zazní scény z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany, Rusalky Antonína Dvořáka, či Carmen George Bizeta. Zazpívají Alžběta Poláčková, Aleš Briscein nebo Svatopluk Sem.

Pro druhý termín 26. června sestavil program hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. I zde půjde o slavná díla, tentokrát spíše z pera světových autorů. Zájemci se mohou těšit na La donna e mobile z Rigoletta, Triumfální pochod z Aidy, Libiamo z Traviaty a další operní hity Giuseppe Verdiho a dalších autorů. Místo, kde loď v tomto termínu zastaví, bude jen jedno: mezi Střeleckým ostrovem a Kampou v prostoru poblíž mostu Legií. Na pražských ostrovech se bude totiž ve stejném termínu konat multižánrový festival United Island a hudební loď Národního divadla bude součástí celého programu. Na zastávce se hudebníci se sólisty Janou Siberou a Martinem Šrejmou představí mezi 20:00 a 20:30.

Záštitu nad akcí převzali ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). "Věřím, že koncerty pod širým nebem obyvatelé i návštěvníci Prahy ocení a že budou pěknou oslavou návratu kultury z on-line vyhnanství do fyzického veřejného prostoru," podotkl ministr Zaorálek. V případě nepříznivého počasí se však akce konat nebudou, upozornili organizátoři.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast