Operní inscenace na OperaVision

Záznamy představení z evropských divadel můžete shlédnout zdarma online.

Řada umělců a mnohé orchestry a divadla nabízejí v současnosti sledování koncertů a představení po internetu – a opera nezůstává stranou. Portál OperaVision je na tuto situaci připraven, protože na svých stránkách již několik let nabízí řadu operních představení. Projektu, podporovaného programem Evropské unie Creative Europe, se účastní 29 operních domů ze 17 zemí Evropy, a to od Madridu po Moskvu a od Neapole po Dublin. Za Česko jsou partnery Národní divadlo Praha a Národní divadlo Brno.

Operní inscenace jsou dostupné vždy po dobu půl roku a v aktuální nabídce najdeme například tyto tituly: Tristan a Isolda (Wagner), Sen noci svatojánské (Britten), Orfeo (Monteverdi), Turandot (Puccini), Euryanthe (Weber), Hráč (Prokofjev), Trionfo (Händel) – stačí si jen vybrat z bohaté nabídky. Záznamy oper jsou také vybaveny titulky.

Zajímavé jsou i netradiční pohledy na inscenování českých oper zahraničními scénami (před časem například brilantní Prodaná nevěsta z britské Garsington Opera). Toto srovnání může být velmi osvěžující.

Pokud nejste v opeře natolik zběhlí, najdete tu i popularizační videa. Pro mladší diváky nabízí stránky OperaVision například animovanou zkratku Beethovenovy opery Fidelio nebo animovanou minitrilogii o Leoši Janáčkovi – nabídka je široká.

Foto: Oficiální stránky OperaVision

Podcast