Opičák a pitomci s Ivou Bittovou

Struny dětem a Film Naživo zvou na premiéru hudební pohádky.

„Jak hloupě se často chovají dospělí lidé, když chtějí být důležití,“ právě to je téma pohádkové předlohy spisovatele Wilhelma Hauffa Mladý Angličan, kterou uznávaný skladatel Aleš Březina zhudebnil na objednávku Strun dětem pod názvem Opičák a pitomci. Na premiéru se mohou malí i velcí diváci těšit již 27. listopadu od 17.50 na platformě Film Naživo, kde bude následně záznam k dispozici. Příběh o lidské závisti a hlouposti zkomponoval Březina přímo pro Ivu Bittovou, která zde zúročí nejen svůj hudební i herecký talent. „Iva je vypravěčkou příběhu i představitelkou všech postav v něm účinkujících. Jako vynikající hudebnice i herečka se v nich bude moci vyřádit, a já doufám, že si to užije ona i diváci,“ vysvětluje Aleš Březina. „Mé přání je předat pozitivní energii všem divákům, inspirovat a umět se také aspoň na chvíli vrátit do dětství, připomenout si naši bezprostřední hravost a smysl pro humor,“ doplňuje Iva Bittová.

Pod režijním vedením Viktora Tauše v hudební pohádce doprovodí Ivu Bittovou vynikající houslista Pavel Fischer, někdejší primárius Škampova kvarteta a také dětský sbor Škatulata pracující pod vedením sbormistryně Markéty Džunevy při ZUŠ Libčice. Pohádkový příběh podtrhnou hravé kostýmy výtvarníka Petra Nikla. „Premiéry se nemůžeme dočkat od března 2020. Po nejrůznějších nezbytných přesunech jsme se rozhodli vsadit na Film Naživo a tým Viktora Tauše a premiéru uvést mimořádně online. Máme radost, že se tak dlouho očekávaná premiéra dostane k více divákům,“ vysvětluje Dana Syrová, ředitelka festivalu Struny dětem.

Opičák a pitomci je pohádka o lidské zvědavosti a hlouposti. Na tu v příběhu vyzrál neznámý cizinec, který si vystřelil ze svých pomlouvačných sousedů. Od cirkusu si koupil opičáka, kterého prohlásil za svého mladého synovce z Londýna. Než jej sousedům představil, naučil jej pár slov anglicky i česky, naučil jej tancovat, koupil mu drahé pestrobarevné oblečení. Lidé z městečka si mysleli, že je to nová móda v Londýně a začali opičákovo oblečení napodobovat a předhánět se v tom, kdo se obleče podivněji. Dokonce začali napodobovat i opičákovo divoké tančení a také se předháněli, kdo zatancuje ještě divočeji. Nakonec byl opičák, jakožto mladý muž z Londýna, pozván na ples pořádaný panem starostou. Všechny dívky s ním chtěly tančit a všichni chlapci soutěžili, kdo ho lépe napodobí. A jak to dopadlo? Uvidíte už 27. listopadu. „Pohádkovou knihu Wilhelma Hauffa Karavana jsem miloval již jako dítě, a když jsem se k ní po desetiletích vrátil, znovu jsem jí byl nadšen. Je v ní velké napětí i úžasný humor, což je báječná kombinace,“ dodává Březina.

Foto: Struny dětem

Podcast