Orchestre de Paris na Pražském jaru

31.5.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Na Pražském jaru ve středu 31. května vystoupí slavný Orchestre de Paris s hvězdou newyorské Metropolitní opery mezzosopranistkou Kate Lindsey a německým dirigentem Thomasem Hengelbrockem, který se do povědomí českého publika zapsal jedinečným provedením Mé vlasti na zahajovacím koncertu v roce 2015.

Orchestre de Paris evropským turné v roce 2017 oslavuje 50. výročí svého založení. U zrodu orchestru stál roku 1967 legendární dirigent Charles Munch. V jeho čele pak stanuly takové osobnosti, jakými byli Herbert von Karajan, sir Georg Solti, Daniel Barenboim či Semjon Byčkov. Právě dva posledně jmenovaní řídili orchestr při jeho koncertech na Pražském jaru v letech 1986 a 1998. V probíhající sezóně byl šéfdirigentem jmenován Daniel Harding, který vystřídal Paavo Järviho. Ten těleso vedl v letech 2010–2016 a právě pod jeho vedením byl v lednu roku 2015 slavnostně otevřen moderní sál Pařížské filharmonie, jehož architektem byl Jean Nouvel. Sál se stal domovskou scénou Orchestre de Paris, ročně v něm odehraje přes sto koncertů.

Program středečního koncertu Orchestre de Paris rámuje osobnost francouzského skladatele Maurice Ravela (1875–1937). Dramatický příběh lásky pastýřské dvojice Dafnis a Chloé, jíž ke štěstí dopomůže mýtický bůh Pan, měl v baletní podobě premiéru roku 1912. U Ravela si jej tehdy objednal slavný ruský impresário Sergej Ďagilev, který se do dějin hudby zapsal i v souvislosti se Stravinského skandální premiérou Svěcení jara (k té došlo ale až roku následujícího). Ravel toužil, aby hudba Dafnise a Chloé žila i za hranicemi divadelních zdí. Díky suitě, kterou sestavil, se tak i na koncertních pódiích můžeme nechat okouzlovat jeho nápaditou instrumentací a zářivě barevnými harmoniemi.

Ve výběru z Canteloubeho slavných Písní z Auvergne se představí americká mezzosopranistka Kate Lindsey, která je širšímu publiku známá především z živých přenosů představení Metropolitní opery v New Yorku. Francouzský skladatel, muzikolog a přední znalec francouzského folklóru Joseph Canteloube (1879–1957) v této pětidílné sbírce, na níž pracoval mezi léty 1923 až 1930, čerpal ze své bohaté sběratelské činnosti, jíž se věnoval po celý svůj život. Písně překvapí bohatou instrumentací a neobvyklými harmoniemi, jimiž chtěl autor vykreslit bohatou atmosféru venkova. Zajímavostí je, že texty Canteloube zaznamenával v okcitánském dialektu (langue dʼoc).

Večer uzavřou proslulé Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského (1839–1881), které z původně klavírní skladby geniálně instrumentoval právě Maurice Ravel. Musorgského ke kompozici vedl zážitek z retrospektivní výstavy jeho blízkého přítele Viktora Alexandroviče Hartmanna. Deset miniatur – jednotlivých obrazů – spojuje motiv Promenády.