Ostravské dny 2023. Již probíhá skladatelský Institut, festival začne příští čtvrtek

Třicet pět mladých skladatelů z šestnácti zemí světa se od včerejška do 2. září účastní Institutu v rámci festivalu Ostravské dny – letos v prostorách nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce. Čekají je tři týdny intenzivního setkávání a komunikace, navazování kontaktů, odborné diskuse a koncertní praxe. 24. srpna začnou veřejně přístupné festivalové koncerty.
Všichni skladatelé přítomní na Institutu se také na festivalu Ostravské dny autorsky podílejí. Díla mladých „rezidentů“ tak zaznějí v sousedství skladeb renomovaných skladatelů dneška i nedávné minulosti.

- Petr Kotík řeční k účastníkům Institutu (©Martin Popelář)
Mezi nimi bude například Rakušan Bernhard Lang, jehož opera Playing Trump vyprovokovala příznivce bývalého amerického prezidenta k protestům proti premiéře díla. Toto dílo bude v české premiéře uvedeno 1. září v Divadle Antonína Dvořáka. O své zkušenosti se na Institutu podělí i v zahraničí uznávaný český skladatel Miroslav Srnka, chybět nebudou žijící klasici polské a americké avantgardy Zygmunt Krauze a Phill Niblock ani kanadská skladatelka Ana Sokolović. Dějiny i současnost progresivního jazzu, improvizace a filosofie hudby reprezentují Roscoe Mitchell, Amina Claudine Myers a George E. Lewis.

- Donatienne Michel-Dansac v opeře Playing Trump (©Brinkhoff Moegenburg)
Šestinotónové harmonium a pouliční opera
S rozběhnutým Institutem se ve čtvrtek 24. srpna prolne první koncert festivalu. Protagonistou večera v kostele sv. Václava bude šestinotónové harmonium – unikátní historický nástroj, který vznikl roku 1937 podle návrhu českého skladatele Aloise Háby. Klavírista Miroslav Beinhauer jako jediný člověk na světě komplikovaný klávesový nástroj virtuózně ovládá a z jeho iniciativy pro něj také po dlouhých desetiletích vznikly nové kompozice.

- Miroslav Beinhauer hraje na šestinotónové harmonium (©Martin Popelář)
Ve stejný den se na stejném místě odehraje také Adorace Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Houslistka Tereza Horáková a trojčlenná skupina hráčů na bicí nástroje vedená Martinem Opršálem provedou hudební meditaci skladatele Pavla Zemka Nováka. Bývalého hobojistu kdysi natolik zaujala unisona v partiturách Giuseppe Verdiho, až si z nich vytvořil vlastní kompoziční metodu.
Před obchodním centrum Nová Karolína a na nábřeží Ostravice přezdívaném Malá Kodaň pak v pátek 25. srpna budou uvedeny dvě pouliční opery. V Rozlučce se svobodou od Františka Chaloupky se účinkující pohybují na koloběžkách nebo hoverboardech. Druhou netradičně pojatou operou pak bude zhudebněná vyhláška statutárního města Brna, která je jakýmsi katalogem jmen ulic, jejich evidenčních čísel a dalších atributů – Zásady tvorby uličního názvosloví Radima Hanouska zasazují tento absurdní text do hudebně pestrého kontextu.
Zbytek druhého, tedy pátečního festivalového večera bude patřit skladbám čtyř autorů současné generace – Christiana Ferlaina (Itálie), Michala Chojnackého (Polsko), Seana Kileyho (USA/Kanada) a Andrew Stocka (USA). Jejich spojujícím prvkem je performativnost a prostor pro improvizaci.
Elektronika v galerii, orchestr v Karolině
Důraz na technologie bude klást tradiční Minimaraton elektronické hudby, který se uskuteční v sobotu 26. srpna ve dvou galerijních prostorech: PLATO Bauhausu a nedaleké Galerii Díra. Letošní program vznikl poprvé pod kuraturou Martina Režného, známého jména na poli elektronické scény. Modulární syntetizéry, kazetové pásky, mixážní pulty, generativní hudba, live kódování – to vše bude součástí zhruba desetihodinového eventu, který nabídne umělce z České republiky, Slovenska, Německa, Nizozemska či Polska.

- Galerie současného umění PLATO (©Martin Polák)
Zahájení orchestrální části festivalu pak proběhne v Trojhalí Karolina v neděli 27. srpna. Kryté náměstí s průmyslovou minulostí se poprvé stalo kulisami pro současnou hudbu už roku 2015. Od roku 2017 je nedílnou součástí Ostravských dnů, poskytující festivalu zázemí pro zkoušky i veškeré orchestrální koncerty.
Na prvním z pěti letošních koncertů zazní skladby stálic festivalu Iannise Xenakise a Frederica Rzewského. Představí se také dirigent a skladatel Johannes Kalitzke, světová premiéra pak čeká Františka Chaloupku. Ani na těchto náročných programech nebudou chybět „rezidentské“ skladby. Více informací na webu Ostravského centra nové hudby.

- Petr Kotík a Ostravská banda v roce 2021 (©Martin Popelář)
Úvodní foto: Ostravské dny v nové budově Ostravské univerzity (©Martin Popelář)