Panochovo kvarteto převezme Cenu Antonína Dvořáka 2023 před kamerami ČT art

Ve vyprodaném Španělském sále Pražského hradu převezmou ve středu 29. listopadu členové Panochova kvarteta Cenu Antonína Dvořáka za rok 2023. V roli gratulantů před diváky a televizními kamerami vystoupí 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků, atraktivní těleso složené z členů violoncellové skupiny tohoto vynikajícího orchestru. Zájemcům o sledování slavnostního večera nabízí od 20.15 hodin stanice ČT art zpožděný přímý přenos.

„Obrovský zájem o tento koncert potvrdil náš záměr vytvořit z předávacího ceremoniálu prestižní kulturní událost. Moc mne těší, že u zrodu novodobé tradice předvánočních koncertů na počest laureátů Ceny Antonína Dvořáka stojí v roli oceněného právě Panochovo kvarteto,“ uvedl Jan Simon, intendant pořádající Akademie klasické hudby a předseda Rady akademiků, která vítěze ceny každoročně svým hlasováním určuje.

Panochovo kvarteto bylo založeno v roce 1968 a od roku 1971 působilo do nedávna na tuzemské i mezinárodní scéně v nezměněné sestavě ve složení Jiří Panocha, Pavel Zejfart, Miroslav Sehnoutka a Jaroslav Kulhan. Jeho umělecká činnost napomohla zásadním způsobem k šíření dobrého jména české hudby ve světě a péči o odkaz Antonína Dvořáka). Za desítky gramofonových a možná stovky rozhlasových nahrávek získalo toto kvarteto nesčetná tuzemská i zahraniční ocenění, mj. Zlatou medaili v Bordeaux, Zlatou desku Supraphonu, Grand Prix Academic Charlese Crose v Pařiži i cenu MIDEM-Cannes Classical Awards. Programovou osou jeho nahrávek byla hudba Antonína Dvořáka i dalších českých autorů (včetně referenční souborné nahrávky Dvořákových smyčcových kvartetů, kvintetů a sextetů).

Protagonisty slavnostního koncertu, při kterém bude Cena Antonína Dvořáka Panochovu kvartetu předána, je světově proslulý soubor 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků. Vystoupení začíná ve Španělském sále Pražského hradu ve středu 29. listopadu 2023 v 19 hodin. Program koncertu je věnovaný nejen dílu Antonína Dvořáka, ale nabídne i skladby Verdiho, Debussyho, Gershwina nebo nahlédnutí do světa filmové hudby. Záštitu nad slavnostním koncertem převzal prezident republiky Petr Pavel.

logo-cad-cz.png

Cenu Antonína Dvořáka uděluje od roku 2009 Akademie klasické hudby za nadační podpory Karel Komárek Family Foundation. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Cenu Antonína Dvořáka doposud obdrželi Josef Suk (2009), Ivan Moravec (2010), Jiří Kout (2011), Ludmila Dvořáková (2012), Jiří Kylián (2013), Jiří Bělohlávek (2014), Yo-Yo Ma (2015), Richard Novák (2016), Ivan Klánský (2017), Česká filharmonie (2018), Gabriela Beňačková (2019), Jakub Hrůša (2020), Sir András Schiff (2021) a Pražský filharmonický sbor (2022).

Cena Antonína Dvořáka má podobu skleněné plastiky violoncella, která vznikla podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla a vyrobili ji skláři společnosti Moser.

Zdroj: TZ
Foto: Panochovo kvarteto (©Zdeněk Chrapek)

Podcast