Peer Gynt jako mladík 21. století

Činoherní studio chystá premiéru známého dramatu Henrika Ibsena Peer Gynt. Současný pohled na problematického mladíka, který se vydá na cesty, budou mít možnost diváci poprvé shlédnout 2. června v divadelním sále Činoherního studia v Ústí nad Labem.
Peer Gynt je pětiaktová veršovaná hra norského dramatika a básníka Henrika Ibsena, která poprvé vyšla v norštině v roce 1867. Inspirována je sbírkou norských pohádek Petera Christena Asbjørnsena z roku 1845. Traduje se ale, že některé postavy Ibsen vytvořil podle členů vlastní rodiny, vycházel prý zejména z povah svých rodičů Knuda Ibsena a Marichen Altenburg.
Autor původně zamýšlel Peer Gynta ponechat jen v psané podobě. Nakonec jej ale zájem divadel přiměl k uvedení díla na jevišti. O scénickou hudbu požádal norského skladatele Edvarda Hagerupa Griega. Z ní nakonec Grieg vytvořil dvě slavné suity.
Peer Gynt je okouzlující, ale líný a arogantní selský mladík, který odchází z domova hledat štěstí. S jistotou úspěchu zažívá jedno katastrofální dobrodružství za druhým. V jednom se zúčastní svatby bohaté mladé ženy, kterou si sám mohl vzít. Tam také potká dívku Solveig, která se do něj zamiluje. Impulzivně nevěstu unese ze svatební oslavy a následně ji opustí. Poté se vydává na sérii fantastických cest po celém světě, kde nachází bohatství a slávu, ale nikdy štěstí. Nakonec se starý a rozčarovaný vrací do Norska , kde ho Solveig, vždy věrná a milující, vítá doma a je vykoupen.
Režisér Michal Hába spolu s dramaturgyní Terezou Marečkovou přenáší příběh Peera do moderní doby. Hlavní hrdina je podle nich snílek, narcis a dobrodruh. Umělec výmluvy, komunikační okliky a ostnaté imaginace. Nebude chybět ani konfrontace hrdiny se sociálními sítěmi, při setkání ve spirituálním pornu, v říši sebeimaginace a sebeprezentace. Peer dává svým chováním a činy ikolí na vědomí, že nechce být průměrný, obyčejný, či zaměnitelný.
V hlavní roli uvidí diváci Kryštofa Bartoše. A i s dalšími představiteli postav Ibsenova příběhu se budou moci setkat nejen v divadelním sále Činoherního studia ve Varšavské ulici, ale také pod širým nebem na různých letních scénách.
Letní prezentace Činoherního studia nese název Letní štace a představí různé inscenace, které bude možné vidět v průběhu června a začátkem července v atriu Muzea města Ústí nad Labem, na termálním koupališti v Brné, na gotickém hradě Střekově, v urbexu loděnice nedaleko Svádova a na zámku v Jimlíně.
Foto: Profimedia