Petr Pan, Cyrano a Nedorozumění

Víkend plný divadelních premiér

Září bývá tradičně bohaté na příležitosti, kam zajít za kulturou. A pražská divadla nezůstávají stranou. Pro nadcházející víkend připravila dokonce tři premiéry. Divadelníci poučeni několikaměsíčními kovidovými přestávkami uměleckého provozu tak nabízejí divákům už na počátku sezony doslova žeň nových divadelních zážitků.

V sobotu 18. září můžete s ratolestmi v Divadle ABC okusit už od 18 hod. nové divadelní zpracování kouzelného světa legendárního Petra Pana, ve Švandově divadle pak na vás od 19 hod. čeká úplně nový, moderně nahlížený příběh Cyrana z Bergeracu. Neděle 19. září pak s 19 hod. poskytne v Divadle na Zábradlí příležitost existenciálně se zamyslet nad životem s hrou Alberta Camuse Nedorozumění.

James Matthew Barrie sice napsal mnoho úspěšných děl, skutečnou nesmrtelnost mu však přineslo až stvoření literárního hrdiny Petra Pana. Právě tohoto chlapce, který odmítl dospět, umí létat a prožívá svá dobrodružství ve vysněné Zemi Nezemi si vybrala dramaturgie Městských Divadel Pražských pro jednu z prvních premiér nové sezony. Děj Barrieho knihy je jako stvořený pro film, a toho bylo již náležitě využito. Jak si ale s kouzelným světem poradí divadlo? Odpověď naleznete v Divadle ABCpři premiéře 18. 9. od 18 hod. Začátek představení je nastaven tak, aby mohly představení vidět i děti. Čekají je nejen ztracení chlapci, piráti, mořské panny, nebezpečný kapitán Hák nebo krokodýl s budíkem v žaludku, ale i mnozí další hrdinové. Nová adaptace Petra Pana od režiséra inscenace Davida Drábka však nabízí podívanou i pro dospělé, hlavně ty, kteří "odmítají vyrůst". Ústřední roli hraje Kryštof Krhovják a za zmínku jistě také stojí, že texty písní pocházejí od Xindla X.

Téměř pohádkový se může zdát i příběh slavného Cyrana. Ne však v novém přebásnění Martina Crimpa, jehož styl se snažila věrně přenést do češtiny Ester Žantovská. Přesvědčit se na vlastní oči a uši můžete už na české premiéře této úpravy slavné Rostandovy hry ve Švandově divadle 18. 9. od 19. hod. Crimpova adaptace vznikla teprve nedávno na popud britského novátorského režiséra Jamieho Lloyda. Opouští alexandrín a k současnému divákovi promlouvá vášnivou poezií dnešní doby a přechází od rapu, přes volný verš až k jazykovému minimalismu. Crimp ve svém přepisu obnažuje moc, kterou mají ti, kdo umí vládnout slovem: moc vytvářet novou podobu reality, moc manipulovat. Slovo je pro něj prostředek, který dokáže zažehnout lásku, ale i podnítit nenávist. V hlavní roli incenace režiséra Martina Františáka uvidíme Luboše Veselého.

Neděle nebývá častým premiérovým dnem, o to může být zajímavější zajít do Divadla Na zábradlí, respektive do jeho Eliadovy knihovny a zkusit něco nového. Pro někoho možná bude nové i nezávislé divadlo Masopust, které ale působí na divadelních scénách už od roku 2008. Novátorské je zejména svou odvážnou dramaturgií. V jeho inscenacích však máme možnost setkávat se známými a oblíbenými herci. Na konci týdne, 19.9. od 19. hod. nabídne divadelní hru Alberta Camuse Nedorozumění - tragický příběh jednoho rodinného systému, který se zbortil pod tíhou nevysloveného a možná i nevyslovitelného. Hra zároveň přináší v další úrovni také obraz společnosti, v níž není možné být pravdivý a „svůj“, protože tomu brání strach. To vše Camusem připravené pro herecké podání s nadsázkou, humorem i tragickou zkratkou. V režii Miloslava Königa uvidíme kromě dalších Magdalenu Sidonovou, Kateřinu Císařovou a Vojtěcha Vondráčka.

Foto: Alena Hrbková (Švandovo divadlo, Cyrano z Bergeracu)

Podcast