PFS na Bregenzer Festspiele

19.7.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Pražský filharmonický sbor čeká měsíc intenzivního, téměř každodenního vystupování na operním festivalu v rakouském Bregenzu (Bregenzer Festspiele), kde je už od roku 2010 rezidenčním sborem. Od 21. července do 21. srpna vystoupí celkem čtyřiadvacetkrát v Turandot Giacchoma Pucciniho, třikrát v Hamletovi Franca Faccia a jednou v Messa da requiem Gaetana Donizettiho.

Ve dvou ze tří případů půjde pro Pražský filharmonický sbor v rámci festivalu o premiéry. Pucciniho operu Turandot (z roku 1926) předvedl sbor již na minulém ročníku festivalu, kde se odehrála premiéra zcela nového nastudování v režii Marca Artura Marelliho. V titulní roli se letos stejně jako loni objeví sopranistka Katrin Kapplusch, která bude alternovat s Mladou Khudoley a Erikou Sunnegårdh. Představení se budou opět konat v mimořádně efektním prostředí jezerní scény a Pražský filharmonický sbor při nich doplní Festivalový sbor Bregenz.

Facciovu operu Hamlet (z roku 1865) uvede Bregenzský festival v novém nastudování režiséra Oliviera Tambosiho. Pro české příznivce opery jsou představení 20., 25. a 28. července v budově Festspielhausu zajímavá i díky představiteli titulní role: je jím brněnský rodák, tenorista Pavel Černoch. V obou operách Pražský filharmonický sbor doprovodí Vídeňský symfonický orchestr pod vedením Paola Carignaniho.

8. srpna se ve Festspielhausu koná koncert z děl Giuseppa Verdiho, Franca Donatoniho a Gaetana Donizettiho. V Messa da requiem posledně jmenovaného skladatele vystoupí i Pražský filharmonický sbor. Zádušní mše vznikla v roce 1835 k uctění památky Donizettiho přítele, skladatele Vincenza Belliniho. Pražský filharmonický sbor doprovodí Vídeňský symfonický orchestr, tentokrát pod taktovkou Enriqua Mazzoly. V tenorovém partu opět vystoupí Pavel Černoch, dalších partů se zhostí Iulia Maria Dan (soprán), Annika Schlicht (alt), Mattia Olivieri (baryton) a Gianluca Buratto (bas).

Všechna tři díla s Pražským filharmonickým sborem pro Bregenzský festival nastudoval jeho hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.