Piotr Beczała a Sondra Radvanovsky v Českém Krumlově

16.7.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Již po sedmadvacáté se v Českém Krumlově uskuteční multižánrová hudební přehlídka evropského významu – Mezinárodní hudební festival. Mezi 20. červencem a 11. srpnem nabídne celkem 19 koncertů různých žánrů – operu, klasiku, muzikál, swing, folklór i crossover. To vše jako vždy na atraktivních místech Českého Krumlova, které hudební zážitky umocňují. Druhý festivalový večer 21. července bude patřit dvěma světovým pěveckým hvězdám, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní pódia, polskému tenoristovi Piotru Beczałovi a kanadsko-americké sopranistce s českými kořeny Sondře Radvanovsky. 

Radvanovsky má české kořeny: „Z českého repertoáru jsem zpívala Rusalku. Zatím sice jen jednou, ale byla jsem nadšená z toho, že jsem mohla zpívat v rodném jazyce mého otce! Když jsem vyrůstala, slýchávala jsem doma češtinu. Celá rodina mého otce totiž mluvila česky, takže jsem se s vaším jazykem setkávala velice často. Používat češtinu není ale snadné. Oblíbenou skladbou mého otce byla Smetanova Vltava a dodnes, když ji slyším, vyhrknou mi slzy do očí. Tatínek před více než třiceti lety zemřel a tato skladba mi ho vždy připomene.“ Naopak Beczała zpívá český repertoár často: „Prince v Rusalce zpívám velmi rád, role mi hlasově dokonale sedí,“ říká tenorista. Právě Princova árie „Vidino divná, přesladká“, nebude v jeho podání na krumlovském koncertu chybět. „Zpívat v češtině není úplně jednoduché, ale jako rodák z Polska jsem se s touto výzvou dokázal poprat. Rád jsem také zpíval Jeníka v Prodané nevěstě a Števu v Její pastorkyni. Do mého repertoáru patří i Dvořákovy písně.“ Společně zpívali jen v jednom titulu a to v Maškarním plese v Metropolitní opeře. V příští sezóně se ale znovu setkají, a sice v Barceloně ve Verdiho Luise Millerové.

V Pivovarské zahradě s výhledem na známou siluetu krumlovského zámku zazní v podání obou pěvců a za doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského repertoár, se kterým oba sklízí úspěchy po celém světě. „Se Sondrou jsme pro operní gala sestavili velmi krásný a ambiciózní program a publikum v Českém Krumlově, stejně jako my, zajisté prožije nádherný večer. Velmi se těším na to, že budu znovu v Českém Krumlově, a tentokrát ne jako turista,“ říká Piotr Beczała. První polovina koncertu bude ve znamení děl Pucciniho a Verdiho, v druhé části zazní například francouzská opera a árie z Dvořákovy Rusalky, a celý večer vygraduje známými melodiemi z pera Franze Lehára.