PKF — Prague Philharmonia dalším orchestrálním koncertem přiblíží hudbu Ukrajiny. Sólo zahraje Vadim Gluzman

Koncert v neděli 12. listopadu v Rudolfinu nabídne hudbu současného ukrajinského skladatele Alexandra Rodina a rodáka z Timošovky Karola Szymanowského. Vše uzavře Beethoven.

Už bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu se orchestr PKF — Prague Philharmonia přihlásil k pomoci napadnuté zemi, když hned 3. března 2022 uspořádal v KD Ládví benefiční koncert na podporu napadené země. Letos v únoru a září se také na podporu Ukrajiny účastnili, spolu s dalšími soubory, dvou provedení velkolepého Válečného rekviem anglického skladatele Benjamina Brittena.

Přímo s uměním ukrajinských hudebníků se posluchači budou moci seznámit během třetího orchestrálního abonentního večera PKF v aktuální sezóně, který se uskuteční tuto neděli 12. listopadu od 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Koncert bude řídit dirigent Mykola Diadiura, umělecký šéf Ukrajinské národní opery, jenž během studií mimo jiné absolvoval lekce u legendárních dirigentů Leonarda Bernsteina, Andrého Previna a Seidžiho Ozawy. Jako sólista vystoupí ukrajinsko-izraelský houslista Vadim Gluzman, držitel prestižní ceny Diapason d'Or, jehož kořeny jsou tudíž spojeny hned se dvěma zeměmi, jež jsou v tuto chvíli ve válce.

S Ukrajinou je spojena i dramaturgie koncertu, který zahájí skladba Holy God z pera současného ukrajinského skladatele Alexandra Rodina. Na ukrajinském území, konkrétně v Timošovce, se narodil i další autor večera: polský skladatel Karol Szymanowski, od nějž zazní Koncert pro housle a orchestr č. 2 — jedno ze Szymanowského posledních děl, obsahující neofolkloristické prvky. Závěr večera pak projasní Symfonie č. 4 B dur skladatele Ludwiga van Beethovena, méně často uváděné dílo, s nímž se orchestr představí ve svém nejbližším, tedy klasicistním repertoáru.

Foto: Vadim Gluzman (©Marco Borggreve)

Podcast