PKF- Prague Philharmonia uzavře tuto sezónu s harfistou Emmanuelem Ceyssonem

V Dvořákově síni Rudolfina 18. června na závěrečném orchestrálním koncertě aktuální sezóny PKF zazní letošní jubilant Brahms a také Koncert pro harfu a orchestr Carla Reineckeho. Cyklus soudobé hudby S pak 20. června v NoDu zakončí hudba rakouských skladatelů.

Závěr sezony bude v PKF — Prague Philharmonia patřit především Johannesu Brahmsovi, jemuž byla věnována i celá letošní sezona. Pod taktovkou Emmanuela Villauma provede orchestr Brahmsovu Tragickou předehru a mistrovskou Symfonií č. 4 e moll. Dále zahrají Koncert pro harfu a orchestr Brahmsova velkého obdivovatele Carla Reineckeho, v němž se jako sólista představí Emmanuel Ceysson.

Ten je sóloharfistou Losangeleské filharmonie a vítězem například ARD Mnichov či USA International Harp Competition. S úspěchem se v Praze s PKF — Prague Philharmonia představil již roku 2021. Ještě před závěrečným orchestrálním koncertem 18. června v Dvořákově síni Rudolfina vystoupí Ceysson také 14. června v rámci donátorské řady PKF Lobkowicz abonmá se skladbami Ravela a Debussyho.

Závěrečný koncert letošního Cyklu soudobé hudby pak proběhne od dva dny později - 20. června v NoDu - a nabídne tentokrát tvorbu rakouských skladatelů. Úvod programu bude věnován představitelům tzv. Druhé vídeňské školy – Arnoldu Schönbergovi a jeho nejúspěšnějšímu žákovi – Albanu Bergovi. Zazní jejich komorní skladby: Schönbergovo Ein Stelldichein pro hoboj, klarinet, housle, violoncello a klavír (1905) a Adagio pro housle, klarinet a klavír (1923–25, arr. 1956) Albana Berga.

Stěžejní část večera však bude věnována rakouským autorům současnosti. Zazní smyčcový kvartet In the realms of the unreal (2009) skladatelky Olgy Neuwirth (*1968), která je mimo jiné první skladatelkou/ženou, od níž si objednala dílo Vídeňská státní opera. Finále tohoto koncertu pak bude patřit skladbám pro klavírní trio – Für Bálint András Varga pro housle, violoncello a klavír z roku 2007 - skladatele Johannese Marii Stauda (1974), jehož skladby v minulosti premiérovali například Berlínští filharmonici pod taktovkou Sira Simona Rattla nebo Vídeňští filharmonikové v čele s Danielem Barenboimem.

Zdroj: TZ

Foto: Emmanuel Ceysson (©Dario Acosta)

Podcast