PKF — Prague Philharmonia v závěru sezóny

6.6.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Ve středu 12. června zakončí v Rudolfinu svou jubilejní 25. sezonu orchestr PKF — Prague Philharmonia. 

„Byla to sezona plná velkých výzev, které jsme zvládli na jedničku. PKF vyzrála v sebevědomé těleso, které si jde svou vlastní, nezaměnitelnou cestou. Přes sto koncertů, které v této sezoně odehrála doma i v zahraničí, bez jakýchkoliv pochybností vypovídá o její důležitosti pro českou kulturu. Znovu také nepřestávám zdůrazňovat, že PKF je nevládní neziskovou organizací s šedesátiprocentní soběstačností, což je opravdu malý zázrak. Proto bych rád z tohoto místa poděkoval všem partnerům, díky nimž můžeme rozvíjet naši uměleckou činnost, byť za velmi tvrdých podmínek.“

Pro svůj závěrečný koncert zvolil šéfdirigent PKF — Prague Philharmonia Emmanuel Villaume, který se — jako již tradičně — ujme v závěru sezony taktovky, Rekviem Gabriela Faurého se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Adamem Plachetkou a Českým filharmonickým sborem Brno. „Tónina d moll, která je v hudbě často spojována s otázkou víry a přemítáním o životě po životě, se tiše vine celou jubilejní 25. sezonou. Fauré nás díky svým jedinečným harmoniím vtahuje do samotného mystéria stvoření a místo přemítání nad smrtí nás inspiruje k životu,“ uvádí Emmanuel Villaume.

V první polovině koncertu zazní slavné Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni, které otevřelo bránu do světa hudebního impresionismu, a Mozartova Symfonie č. 29 A dur KV 201/186a, jež je jednou z prvních symfonií zrcadlících Mozarta nové doby, vstřebávajícího nové kompoziční výzvy.