Plzeňská filharmonie vyráží na festival Richarda Strausse do německého Garmisch-Partenkirchenu

Dny Richarda Strausse umožňují vychutnat si hudbu uprostřed nádherné horské scenérie jižního Bavorska, kde skladatel inspiraci. Konají se ve skladatelově domově v Garmisch-Partenkirchenu a během pěti dnů nabídnou setkání s předními umělci i řadu doprovodných programů.

Ve dnech 17. a 18. června 2023 bude koncertním domovem Plzeňské filharmonie prestižní evropský festival Richard Strauss Tage. Posluchačskou lahůdkou je Straussův Macbeth, svita z Růžového kavalíra nebo Čtyři poslední písně v podání kanadské sopranistky Sarah Marie Kramer. V programu najdeme dále hudbu Gustava Mahlera, Edvarda Griega, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Roberta Volkmanna. Filharmonii čeká sobotní večerní koncert a dopolední matiné, diriguje francouzský dirigent Rémy Ballot.

Německý hudební skladatel pozdější éry romantismu Richard Strauss se proslavil zvláště svými symfonickými básněmi a operami; byl ovšem také známým dirigentem. Richard Strauss se narodil 11. června roku 1864 v bavorském Mnichově jako syn Franze Strausse, který byl hráčem na lesní roh v mnichovském dvorním orchestru. Základní hudební vzdělání získal od svého otce a svou první skladbu napsal ve svých šesti letech. Ve svém dětství měl štěstí, že mohl navštěvovat zkoušky orchestru v Mnichově a později také navštěvoval soukromé hodiny teorie hudby tamějšího asistenta dirigenta. V roce 1882 se zapsal na mnichovskou univerzitu, kde studoval filozofii a historii umění, nikoliv hudbu. Vydržel tu ovšem pouhý rok a poté byl svým otcem poslán do Berlína, kde se setkal s mnoha vlivnými umělci, spisovateli a hudebníky, mezi něž patřil slavný dirigent a klavírista Max von Büllow. Ten nabídl Straussovi, aby se stal jeho pomocným dirigentem v Meiningenu. Nabídku Strauss přijal, a během měsíce se z něj stal hlavním dirigentem.

Hudba Richarda Strausse je jedinečná a nezaměnitelná, dovede být drsná, ale plná citu. Mezi jeho vrcholná díla patří Enšpíglovo šibalství, Don Quijot, Alpská symfonie, či symfonie Sinfonia domestica. Vedle těchto děl je pak významná i jeho tvorba písňová a operní.

image002.gif

Tradicí opředená Plzeňská filharmonie, dříve Plzeňský rozhlasový orchestr, je žádaná na pódiích v České republice i v zahraničí. Orchestr podniká četná zahraniční turné a pravidelně vystupuje na renomovaných pódiích Evropy a USA, jako jsou Gasteig v Mnichově, Liederhalle ve Stuttgartu, Alte Oper ve Frankfurtu, Brucknerhaus v Linci, Stadthalle ve Vídni, Mercedes-Benz Arena v Berlíně, Tonhalle v Curychu nebo Rudolfinum a O2 Arena v Praze. V srpnu 2017 hrál orchestr poprvé v novém sále Elbphilharmonie v Hamburku. V posledních sezonách Plzeňská filharmonie vystupovala s renomovanými umělci, jako jsou Tai Murray, Pascal Rogé Lilya Zilberstein, Juliane Banse, Sergej Nakarjakov, Anne Queffélec, Jeremy Menuhin a Gautier Capuçon.

Foto (©archiv festivalu)

Podcast