Plzeňské sympozium doprovázející 43. ročník Smetanovských dnů připomene Léta putování

Tématu cestování v 19. století je věnován další ročník tradičních plzeňských sympozií, který začne 2. března - paralelně s festivalem Smetanovské dny.

2. března začíná v Plzni nejen festival Smetanovské dny, ale také zajímavé sympozium, které je s festivalem už dlouhá desetiletí spojeno. Letošní Plzeňské sympozium k problematice 19. století nese titul Léta putování: Lidé na cestách v dlouhém 19. století, který samozřejmě odkazuje k názvu slavného Lisztova klavírního cyklu. Historikové, kunsthistorikové, literární historikové, archiváři i muzikologové představí v přednáškovém sále Západočeského muzea od čtvrtku 2.3. do soboty 4.3. problematiku dobového cestování z nejrůznějších stránek.

"Ačkoliv se fenomén putování jako cesty – jež má smysl sama o sobě bez ohledu na svůj cíl či praktický účel – nezrodil až v 19. století, obohatila tato epocha putování fyzické i duchovní o nové podstatné dimenze. Ať už to byl romantismus se svým kultem poutníka a idealizací kočovníků na okraji společnosti, či druhá polovina století s překotnými změnami a novými možnostmi v oblasti lidské mobility, ale také s novými filozofickými a psychologickými objevy, jež nově tematizují také putování duchovní. Odvrácenou stránkou putování je pak bloudění, které můžeme chápat nejen jako cestu, která ztratila směr, ale též jako vědomé těkání odnikud nikam. Téma je ostatně aktuální pro každou dobu, v níž významná část společnosti ztrácí orientaci," stojí uvedeno na webových stránkách Plzeňských symfonií k tématu letošního ročníku.

Mezi jednotlivými tématickými okruhy přednášek najdeme témata jako například podoby cestopisu, exotika mezi realitou a mýtem, krajina a poutníci, cesty za moře a za prací a putování umělců a za umělci. Podrobný program lze najít na webu plzensympozium.cz.

Plzeňské konference k problematice 19. století vznikly jako součást nového Smetanova festivalu v Plzni už roku 1981. Rozhodující plzeňskou autoritou byl tehdy skladatel a pedagog Antonín Špelda. Počáteční ročníky se zaměřovaly zejména na dobu 60. až 80. let 19. století, související se vznikem novodobé české společnosti a tvorbou Bedřicha Smetany. Zatímco před rokem 1989 byly důležitým místem pro svobodné uvažování o důležité etapě české historie, po pádu komunismu se jejich smysl začal znejasňovat. Od roku 1998 se postupně podařilo vrátit plzeňským konferencím jasný smysl: mezioborovou diskuzi k problémům české historie 19. století v kontextu evropských dějin. V současné době si organizační štafetu každoroční konference a sborníku z ní předávají organizátoři z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky, Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Foto: malba "Riesengebirge" - Krkonoše (©Caspar David Friedrich)

Podcast