Po stopách Jaroslava Ježka, na vlně zpěvu a swingu. Kühnův smíšený sbor připomene dílo geniálního skladatele

Velmi netradiční a zcela nové spojení pěveckého sboru a swingového orchestru – mohutný zvuk sborového zpěvu a zároveň strhující taneční hudba. Obojí současně představí 26. června od 19.30 ojedinělý koncert Po stopách Jaroslava Ježka – na vlně zpěvu a swingu v Městské knihovně v Praze. V podání Kühnova smíšeného sboru (KSS) a Orchestru Ježkovy stopy na něm zazní i méně známé skladby Jaroslava Ježka.

„Skvěle se tak doplní zdánlivě velmi odlišná hudební tělesa. Kühnův smíšený sbor vnímají lidé spíše v souvislosti s klasickou hudbou, zatímco Orchestr Ježkovy stopy hraje lehčí taneční hudbu,“ říká Eva Velická, grantová manažerka a sopranistka pěveckého sboru. Novátorskou energii do něj nyní přináší i nový sbormistr Jakub Pikla. Vstupné na koncert je dobrovolné a půjde na rozvoj sborového programu pro handicapované talentované děti. Rezervace vstupenek je možná na vstupenky@kuhnchoir.cz. Koncert je součástí projektu Platform for Singing, který díky své výjimečnosti získal podporu Fondů EHP a Norských fondů.

2_Eva Velicka a Jakub Pikla z Kuhnova smiseneho sboru pred budovou Mestske knihovny v Praze_foto Rene Volfik.jpg
  • Eva Velická a Jakub Pikla před budovou Městské knihovny v Praze (©René Volfík)

„Koncertem chceme vzbudit emoce. Nejen strhujícím spojením sboru a swingu, ale také připomenutím Ježkova osudu. Měl obrovský talent. A navzdory těžké době i svým zdravotním handicapům, včetně postupující slepoty, byl neustále optimistický a nadšený. V jeho hudbě tak cítíme především energii, talent a radost,“ popisuje Eva Velická.

„Jaroslava Ježka chceme ukázat v kontextu klasické i zábavní hudby,“ dodává Velická. A připomíná, že Ježkova hudba se na žádných sborových koncertech dosud neobjevila. „A přitom napsal tolik písní! Vnímal sbor i jinak než jen jako těleso, které zpívá složité vícehlasy. Na koncertě proto ukážeme i tuto jeho tvář,“ vysvětluje.

Podle Evy Velické si lidé Ježkovo jméno spojují především s písněmi Osvobozeného divadla – s Voskovcem a Werichem. „On ale nebyl jen autorem hitů, jako Život je jen náhoda nebo Tmavomodrý svět. Jaroslav Ježek byl školeným hudebníkem, který vytvořil i řadu skvělých děl v oblasti klasické hudby. Tato část jeho díla je však u nás skoro neznámá. A v emigraci v USA již nestačil s klasikou prorazit – po třech letech tam, v pouhých pětatřiceti, zemřel,“ uvádí Velická. A dodává, že koncert přinese i překvapení: mluvené slovo s několika výňatky z Ježkových dopisů.

4_Jakub Pikla s Evou Velickou pred Mestskou knihovnou v Praze_Ta se uz brzy stane dejistem koncertu spojujicim sborovy zpev a swing_foto Rene Volfik.jpg
  • Eva Velická a Jakub Pikla před budovou Městské knihovny v Praze (©René Volfík)

Síla zvuku

Koncert Po stopách Jaroslava Ježka – na vlně zpěvu a swingu bude zcela jedinečný díky svému zvuku. Spojení zvuku dobového swingového orchestru a velkého smíšeného sboru přinese nové zážitky a naruší běžný stereotyp vnímání „vážné“ hudby. „Každý si tu přijde na své. Mohutný zvuk sboru spolu se swingovou hudbou zprostředkují různá místa i dobové atmosféry. Ať to jsou tančírna, koncertní sál, kavárna nebo továrna… Na koncertě se představí klasické sborové skladby jak Jaroslava Ježka, tak jeho učitele Josefa Suka a kamarádů – skladatelů Pavla Bořkovce a Iši Krejčího – z 20.–30. let 20. století. A orchestr zase ukáže Ježka v kontextu taneční a populární hudby 30.–50. let,“ líčí Velická.

Orchestr Ježkovy stopy na koncertě zahraje i některé písně ze svého posledního CD Blaničtí rytíři. To vydal při příležitosti 80. výročí operace Antropoid. Hudbu Jaroslava Ježka zde doplňují protiválečné texty Voskovce a Wericha. V nových aranžích tak zazní písně jako Vítězné V, Hej pane králi i David a Goliáš na texty, které Voskovec a Werich psali už v zámoří. „Projekt je naším příspěvkem k loňskému osmdesátému výročí úmrtí Jaroslava Ježka a zároveň originálním počátkem oslav Roku české hudby 2024, v němž chceme tento koncept dále rozvíjet,“ říká Eva Velická.

6_Koncert v Mestske knihovne v Praze prenese posluchace do ruznych prostredi_Na snimku Eva Velicka s Jakubem Piklou_foto Rene Volfik.jpg
  • Eva Velická a Jakub Pikla před budovou Městské knihovny v Praze (©René Volfík)

Nový sbormistr, nové horizonty

Kühnův smíšený sbor pracuje už několik měsíců pod vedením nového sbormistra. Jakub Pikla do sboru přináší novou energii a chuť vést těleso kupředu. Zkušený hudebník tradičně spolupracuje s českými orchestry, divadly a festivaly. Sám také pořádá koncerty a další akce. „Právě v nich se neustále snaží rozvíjet a posouvat sebe i sborové zpívání do dalších rovin. Sbor, to není jen koncertování a zkoušení, to je také socializace, vzdělávání, společné zážitky a integrace,“ upozorňuje Velická.

KSS realizoval v posledních dvou letech projekt dirigentských a sbormistrovských jednodenních až třídenních workshopů, v nichž pokračuje i letos. Pořádá je vždy v Praze jednou až dvakrát ročně. „Studenti dirigování, budoucí i praktikující sbormistři si na nich mohou vyzkoušet řízení velkého sboru. Lektory jsou vždy renomovaní sbormistři. Účastníci kurzů, ale i sboroví zpěváci, získávají díky této výměně nové zkušenosti a další zajímavé podněty pro svou práci,“ uzavírá Velická.

3_Novy sbormistr Kuhnova smiseneho sboru Jakub Pikla s Evou Velickou sopranistkou a grantovou manazerkou sboru na vlne zpevu a swingu_foto Rene Volfik.jpg
  • Eva Velická a Jakub Pikla před budovou Městské knihovny v Praze (©René Volfík)

Víte, že…

… Kühnův smíšený sbor vznikl v roce 1959 a dnes čítá 80 zpěváků? Své dobré jméno si vydobyl především díky vynikající interpretaci repertoáru z 18.–20. století. Renomé získal i aktivní účasti v nových projektech, včetně natáčení filmové hudby, a interpretací skladeb současných autorů. Zvítězil na mnoha soutěžích, například v Itálii či Maďarsku.

… partnerem projektu je Norská hudební akademie z Osla, na níž během téměř padesáti let její existence studovalo mnoho světově uznávaných hudebníků. Kromě klasické hudby poskytuje špičkové vzdělání také v oborech lidové či jazzové hudby. Akademie je zároveň největším organizátorem koncertů v Oslu. „Díky spojení s našimi norskými partnery z hudební akademie jsme už uskutečnili řadu aktivit – koncerty, workshopy i skladatelskou soutěž – které ukázaly sborové zpívání v nejrůznějších kontextech. A upozornily také na jeho sociální rozměr a význam ve školách. A podpořili jsme i vznik nových soudobých skladeb,“ doplňuje Velická.

… KSS koncertoval na podzim loňského roku v Římě a Vatikánu, kde společně se Soňou Červenou uvedl Nové oratorium Nádech věčnosti Jana Zástěry. Letos toto dílo nahrává, v prodeji by mělo být do konce letošního roku.

… Kühnův smíšený sbor uvede v nadcházející sezóně Holstovy Planety a Dvořákovu Lužanskou spolu se Symfonickým orchestrem FOK. V rámci samostatných koncertů je nyní aktuální projekt Zpívej!, který v roce 2023 uvede české i světové premiéry. KSS pokračuje i ve spolupráci s ND Praha, kde v rámci Roku české hudby 2024 a dvousetletého výročí narození uvede opakovaně operu Libuše. Koncertem s Orchestrem Ježkovy stopy pak na podzim 2024 zahájí i mezinárodní konferenci o sborovém umění Choralia magna 2024 v Hradci Králové.

… Česko má velkou tradici sborového zpívání? V zemi působí stovky až tisíce dětských i dospělých sborů. „Úroveň některých je udivující. Dokazují to různé celostátní přehlídky. Náš sbor je se svou více než šedesátiletou historií součástí této tradice, proto k některým našim koncertům zveme nově dětské sbory různé velikosti i různého zaměření. Jsou to jak špičkové soutěžní sbory, tak i komorní sbory základních uměleckých škol nebo speciálních škol s handicapovanými dětmi,“ říká Eva Velická. A dodává, že sborové zpívání je jiné než sólový zpěv – méně v něm jde o barevnost a výraz jednotlivého hlasu. „Jeho síla je ve spojení více lidí a jejich hlasů. Výsledkem může být zcela unikátní barva. Každý sbor totiž zní jinak. Když 50 lidí zpívá společně jednu skladbu, je v tom obrovská energie. A zážitek pro diváky je až fyzický – dalo by se to přirovnat k nějakému kolektivnímu sportu,“ je přesvědčena Velická.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Eva Velická a Jakub Pikla (©René Volfík)

Podcast