Po stopách sv. Anežky České

ZUŠ Open pomáhá.

Pod heslem ZUŠ Open pomáhá se v rámci letošního celostátního festivalu základních uměleckých škol uskuteční další z benefičních koncertů, tentokrát pro chráněnou dílnu Inspirace. V úterý 19. října od 18.00 hod. rozezní kostel sv. Františka z Assisi Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou koncert s názvem „Po stopách sv. Anežky České“ díla převážně duchovní hudby zazní v podání talentovaných žáků ZUŠ a stipendistů Akademie MenART, pěveckých sborů Pueri gaudentes, Lvíčata či dětského sboru Školy J. Ježka pro nevidomé i studentů Konzervatoře J. Deyla a Dívčí katolické školy. „Srdečně zveme na společnou oslavu umění, které boří hranice, a naopak vytváří most vzájemné spolupráce, nabízí pomocnou ruku a sdílení radosti i naděje,“ uvádí Irena Pohl Houkalová, ředitelka festivalu ZUŠ Open.

V dramaturgii, sestavené převážně z děl renesančních a barokních mistrů, zazní také píseň z Kantáty ke sv. Anežce České skladatele a varhaníka F. Fialy. Následně pozvou účinkující publikum do prostor kláštera na společenský večer s doprovodným hudebním programem, ve kterém se bude prezentovat chráněná dílna Inspirace Dívčí katolické školy.

Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován chráněné dílně Inspirace při Dívčí katolické škole. Program se koná za laskavé podpory Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Osobní záštitu převzali J. M. Josef Šedivý, O. Cr., velmistr řádu a Ing. Mariana Čapková, MBA, zastupitelka Hl. m. Prahy.

Po stopách sv. Anežky České se talentovaní mladí sólisté a komorní hráči z pražských ZUŠ vydají společně s handicapovanými dětmi ze Školy J. Ježka a Dívčí katolické školy v rámci koncertu v kostele sv. Františka z Assisi napříč interpretací děl mistrů zejména renesanční a barokní hudby. Mezi mladými úspěšnými žáky ZUŠ se představí též houslistka Klára Pilousová, stipendistka Akademie MenART či zpěvačka Lucie Laubová, která přednese spolu s žáky ZUŠ Popelka píseň z Kantáty ke sv. Anežce Cesta přes kamenný most. Na varhany je doprovodí sám autor, skladatel František Fiala. „Umění je nadějí, kultivuje společnost, povznáší ducha, přináší radost a v případě benefičního přesahu i pomoc potřebným. Sdílené umění mladých interpretů, žáků ZUŠek společně s dětmi, jejichž životy provází zdravotní handicap či těžký životní osud, je živou nadějí a přináší svědectví o tom, že výchova nejmladší generace k umění a její kultivace má skutečný smysl,“ říká k programu ředitelka festivalu ZUŠ Open, zpěvačka Irena Pohl Houkalová, která v programu vystoupí společně s nevidomou flétnistkou z konzervatoře J. Deyla. Příznivci sborového vokálního umění se mohou těšit na vystoupení vynikajícího chlapeckého sboru Pueri gaudentes. Ve společném provedení všech sborů zazní také autorská úprava Beethovenovy Ódy na radost z pera Marie Sommerové, která se stala znělkou letošního festivalu.

Po koncertu následuje program v sídle Dívčí katolické školy, která od roku 1990 jako 1. církevní škola po pádu komunistického režimu v ČR poskytuje vzdělání a péči žákyním s fyzickým či mentálním handicapem, dívkám sociálně ohroženým a s těžkým životním osudem. V mimořádně laskavém prostředí připravuje slabší pro samostatný život, zdravější pro budoucí povolání pečovatele, provází je mnohými krizovými situacemi a pomáhá jim nalézt sebevědomí i smysluplné uplatnění. Kromě vlastní pečovatelské služby provozuje chráněnou dílnu Inspirace, poskytující uplatnění handicapovaným mladým ženám, jejichž postižení jim neumožňuje najít si běžnou práci, podporuje jejich samostatnost, komunikační dovednosti a též jim nabízí podporu školního psychologa a sociálního pracovníka.

Foto: ZUŠ Open

Podcast