Pocta Otakaru Ševčíkovi

Slavného houslistu připomíná Festival Otakara Ševčíka s rozmanitým programem a zajímavými hosty.

Potřetí se letos koná Ševčíkova akademie a festival, jedinečný projekt věnovaný významnému horažďovickému rodákovi, houslistovi Otakaru Ševčíkovi. V termínu od 9. do 19. srpna nabídne v Horažďovicích přes dvacítku rozmanitých koncertů, jejichž hostem bude například i světoznámý dirigent Jakub Hrůša.

Otakar Ševčík, rodák z Horažďovic, byl v 19. století jedním z nejvyhledávanějších houslových pedagogů. Během svého života vytvořil komplexní metodiku pro housle, která nemá v současné době obdoby. Ševčíkova akademie a festival si kladou za cíl připomenout přínos tohoto hudebníka: zatímco akademie rozvíjí jeho pedagogický odkaz, v rámci festivalového programu mají čestné místo jeho kompozice.

„Chceme studentům nabídnout co nejvíce motivace pro jejich další postup v hudební kariéře. Pro naší akademii jsme získali další prostory a navýšili razantně počet koncertů tak, aby si zahrál opravdu každý, deficit hraní je nyní významný,” upřesňuje violoncellista Tomáš Jamník.

Festival tak má na programu skutečně pestrou nabídku koncertů. Konat se budou na různých místech v Horažďovicích, především na Zámku a v secesním sálu Hotelu Prácheň. Hrát se navíc bude často během celého dne: festival má ve svém programu i ranní nebo odpolední koncerty, také pak jedno pozdní nokturno.

Na koncertech se představí jak studenti akademie, tak i jejich lektoři. Festival otevře úvodní koncert 9. srpna. Díla Ševčíka, Schumanna či Martinů zde zahrají Josef Špaček, Jan Fišer, Henry Flory, Allan Nilles, Tomáš Jamník, Tomáš Karpíšek, Stanislav Gallin a Petr Jiříkovský. Velkým lákadlem pak bude 14. srpna jedinečný open-air galakoncert na Mírovém náměstí v Horažďovicích, pod taktovkou jednoho z nejžádanějších dirigentů současnosti, Jakuba Hrůši. Na programu bude Etuda č. 5 Otakara Ševčíka a Serenáda E dur Antonína Dvořáka. Lahůdkou bude i komorní koncert 13. srpna, kdy na Zámku Horažďovice zazní v podání Lukáše Vondráčka, Jakuba Hrůši, Josefa Špačka, Jana Fišera či Petry Malíškové Klavírní kvintet A dur Antonína Dvořáka nebo Klavírní kvartet č. 1 od Johannese Brahmse.

V rámci akademie se studenti hry na smyčcové nástroje vzdělávají pod vedením těch nejlepších lektorů. Lekce povedou například člen violové sekce berlínských filharmoniků Allan Nilles, kontrabasista Wiese de Boevé, z českých umělců pak Josef Špaček, Tomáš Jamník nebo Jan Fišer. Novinkami jsou pěvecká třída mezzosopranistky Markéty Cukrové a klavírní třída Lukáše Vondráčka.

Foto: Marek Novotný

Podcast