Pohádka o vodní víle i Dvořák cestovatel. Dvořákova Praha připravila rodinný den

Rodinný den Dvořákovy Prahy proběhne v soboru 10. září. Jeho součástí budou tvůrčí dílny i koncert Plzeňské filharmonie.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha připravila tradiční Rodinný den Dvořákovy Prahy. Dopolední program pro předškolní a školní děti začíná v 10 hodin v Rudolfinu a je zcela zdarma, od 17 hodin můžete navštívit hudebně-dramatický pořad Dvořák cestovatel v Betlémské kapli určený divákům od 8 let.

Program Rodinného dne

Divadlo a dílny: Rusalka

Od 10 hodin na schodech Rudolfina přiblíží soubor Docela velkého divadla z Litvínova nejmladším divákům světoznámou operu Antonína Dvořáka o vodní víle, která se zamiluje do člověka a obětuje svou nesmrtelnost, aby se mohla stát jeho ženou. Toto vlastně činoherní představení, které je určeno divákům od 5 let, trvá zhruba šedesát minut (na rozdíl od Rusalky, tak jak ji zkomponoval Dvořák, která trvá bezmála tři hodiny). Ale nebojte, o nejznámější árie rozhodně nepřijdete.

Po představení začnou uvnitř Rudolfina tvůrčí dílny, kde se děti zábavnou formou seznámí s hlavními postavami opery Rusalka. Zjistí, jakou náladu má Vodník a jak se podle ní barví jezero, poznají, jaké obrazy se zrcadlí v rybníce ve světle měsíce a pomohou Čarodějnici namíchat kouzelný lektvar. Kdo bude chtít, může si vyrobit loutku. Na závěr nebude chybět tanec na zámku.

Timbalooloo spojuje

Ve 13 hodin se na schodech Rudolfina uskuteční interaktivní koncert s projektem Timbalooloo, na kterém zažijeme, že hudba je univerzálním jazykem i prostředkem k poznávání světa, různých kultur a stylů. Koncert bude vyvrcholením série příměstských letních táborů pro české a ukrajinské děti organizované pod záštitou nadace Karel Komárek Family Foundation. A i zde se najde nějaká ta „Dvořákova stopa“.

Dvořák cestovatel

Procestujte svět s Antonínem Dvořákem! Plzeňská filharmonie, dirigent Chuhei Iwasaki a autoři Martin Pášma a Tomáš Ille připravili pořad Dvořák cestovatel, který spojuje Dvořákovy skladby s fiktivním rozhovorem, jenž skladatel mohl vést na palubě zaoceánské lodi Saale s norským skladatelem Edvardem Griegem. Od slavné Dvořákovy cesty do Spojených států, která přinesla řadu světově proslulých skladeb, letos uplyne 130 let.

Rodinný koncert začíná v 17 hodin v Aule ČVUT v Betlémské kapli.

Foto: MHF Dvořákova Praha

Podcast