Pojďte si s námi zahrát 2019

13.5.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Letošní program čtvrtého ročníku je velmi rozmanitý. Mottem koncertu je "Od Sarabandy po Piráty z Karibiku". Na své si tak přijdou milovníci různých žánrů – od klasiky až po hudbu z filmů a pohádek. Dětský orchestr Nadačního fondu Harmonie bude v případě open air koncertu rozšířen o nadšené amatérské i profesionální muzikanty. 

Můžete se těšit na velký symfonický zvuk některých skladeb. Spolu s orchestrem i letos na koncertu zahraje patron NF Harmonie klavírní virtuos Ivo Kahánek. Moderátor koncertu Marek Šulc letos kromě průvodního slova také zazpívá. Rozhodně si tuto událost nenechte ujít.

„Děti jsou jako houba, která do sebe nasaje vše a zůstane to v nich. Rozvíjení talentu dítěte má jen samá pozitiva, rodiče pak nebudou mít strach, že se dítě bude nudit a protože neví, čeho se chytit, toulá se po ulicích. Tak tedy vzhůru do rozvíjení talentů u našich dětí, i když z nich nebudou hned páni Werichové a Janáčkové.“ říká herečka Simona Stašová, patronka NF Harmonie.

Zhruba šedesátičlenný dětský smyčcový orchestr NF Harmonie, zahraje společně s dalšími hudebníky. Zahrát s orchestrem si může každý bez ohledu na věk, kdo zvládne repertoár, který je k dispozici zde.

Koncert organizuje Nadační fond Harmonie, který jako první přináší do České republiky mimořádný projekt hudebního vzdělávání El Sistema. Umožňuje všem dětem bez rozdílu, aby se pomocí univerzálního a krásného jazyka – hudby rozvíjely osobnostně, kulturně i společensky. Výjimečnost projektu je dána jeho metodikou, v rámci, níž se děti hned od začátku stávají členy orchestru a mají vlastního profesionálního dirigenta. Společná výuka na hudební nástroj, budování orchestru, bytí nepostradatelné součásti společenství, kde má každý své místo, to vše a mnohé další přináší velmi rychle výsledky. Výuka je pro všechny děti zdarma.

Projekt vznikl v roce 1975 ve Venezuele a od té doby se úspěšně rozvíjí po celém světě vč. 24 zemí Evropy. Do České republiky se myšlenka sociálně preventivního hudebního vzdělávání dostala díky zakladatelce NF Harmonie Miladě Cholujové v roce 2009.

„Smyslem každoročního open air koncertu je vytvořit tradici společného hraní profesionálních a amatérských hudebníků, která podpoří myšlenku, Co Čech, to muzikant. Jde o ojedinělou akci, v rámci Prahy i České republiky, jíž chceme umožnit co největšímu počtu lidí zahrát si společně v orchestru, zažít opravdovou radost z hudby a zprostředkovat lidem neobvyklý zážitek z takto mimořádné akce.“ říká zakladatelka Nadačního fondu Harmonie Milada Cholujová.