Portugalská melancholie

Gonçalo Salgueiro představí portugalské fado

Ve čtvrtek 28. října v 19 hodin vystoupí v Praze v kapli Sacre Coeur oceňovaný zpěvák Gonçalo Salgueiro, který představí portugalské fado – melancholickou hudbu jihu. Hudební styl, jehož vznik spadá do 19. stol., je významně spojen s metropolí Portugalska Lisabonem. Fado se během desítek let stalo právoplatným symbolem Portugalska a tak není divu, že UNESCO této hudbě udělilo status světového dědictví. Vstup na akci je volný, avšak po předchozí registraci, která se otevře veřejnosti 22. října v 10 hodin.

Fado není zastaralá či zapomenutá lidová hudba. Je jednou z nejvýznamnějších částí kulturního dědictví země a stále žije v ulicích portugalských měst. Kromě Lisabonu, se kterým je fado tradičně spojováno, má kořeny také ve městě Coimbra. Velmi silně je dnes fado spjato také s venkovskými oblastmi jako Trás-os-Montes, Beira Alta, Beira Baixa a Alentejo, a každý region má své charakteristické formy.

Právě z poslední oblasti Alentejo, z města Montemor-O-Novo, pochází mladý zpěvák Gonçalo Salgueiro. S tradiční hudbou vyrůstal a následně studoval zpěv na lisabonské univerzitě. Je považován za jednoho z nejvýraznějších interpretů této tradiční hudby a dostává se mu uznání nejen v rámci Portugalska, ale také na světových přehlídkách tradiční hudby jako je WOMEX. Na kontě má šest sólových alb a nespočet kompilací. Kromě fada se věnuje také opeře a muzikálovému herectví. V Praze vystoupí úplně poprvé.

Na původ portugalského hudebního žánru fado ukazuje Fatum, latinsky osud. Fado je plné melancholie, hořkosti, smutku i těžkostí všedního dne. Žánr se vyvíjel na počátku 19. století a mnoho spekulací se zabývá originalitou žánru a zároveň všemi vlivy, které na další vývoj působily. V té době byla portugalská města domovem mnoha národů a samotná země se již jako koloniální velmoc kulturně prolínala s mnoha dalšími odlehlými zeměmi. Působení Jižní Ameriky ovlivnilo zdejší hudbu stejně jako africké, maurské, španělské i časově středověké vlivy. Ke konci 19. století se stalo fado hudbou námořníků a pracující třídy.

Kaple Sacre Coeur tak na jeden večer ožije temperamentem a melancholií pyrenejského poloostrova. Akci pořádá produkční společnost FREESAM v rámci svého programu mezinárodní kulturní výměny.

FOTO: archiv umělce Gonçala Salgueira

Podcast