Poselství Arnošta Lustiga jako nevšední výstava

Do Brna se přesouvá mezinárodní putovní výstava JÁ CHCI BÝT ČLOVĚK - zpráva Arnošta Lustiga hvězdám a nejen jim. Vernisáž neobvyklé expozice se uskuteční dne 12. 9. 2023 v 17:00 ve Hvězdárně a planetáriu Brno.

Arnošt Lustig patří mezi nejvýznamnější a nejvlivnější autory 20. století. Jeho odkaz i osobní příběh jsou mimořádné v evropském i světovém kontextu. Podal svědectví o hrůzách války i koncentračních táborů a jeho dílo mu vyneslo například nominace na Nobelovu či Pulitzerovu cenu.

Autor slavné novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou kdysi uvedl: Historie se opakuje. Je výsledkem činnosti člověka. Pokud žijeme a dokud budeme žít, člověk se v každém pokolení opakuje. To, co se mění, není lidská povaha, ale společenské systémy, podmínky, které se člověk snaží nějak zlepšit (nebo zhoršit)… Musíme si moc hlídat, aby se to, co se už jednou stalo, neopakovalo.“

Výstava o lidství „Já chci být člověk” – zpráva Arnošta Lustiga hvězdám a nejen jim je proto výzvou mladším i starším k sebereflexi vedoucí k lepšímu, spravedlivějšímu světu. Tato výstava vysílá do vesmíru „vizitku“ humanismu a univerzálních hodnot zakotvených v myšlenkovém odkazu spisovatele Arnošta Lustiga.

Putovní expozice vychází ze života našeho spisovatele a publicisty světového významu, za druhé světové války ještě dospívajícího židovského kluka z Prahy, vyplývá z jeho draze zaplacené zkušenosti tváří v tvář smrti a z jeho uchopení života. Znázorňuje nejen, jak může člověk přežít nepředstavitelné věci a uchovat si lidskost, ale i propast mezi pokrokem, který lidstvo učinilo ve vědě, a zaostalostí v tom, jak být člověkem.

Slovy Arnošta Lustiga: „Problémem civilizace je, že narůstá pomalu, milimetr po milimetru, a její tenkou slupku můžete seškrábnout za týden, za měsíc… Je snadnější ničit než rozšiřovat civilizaci, stejně jako je snadnější najít nepřítele než přítele.“

Foto: Arnošt Lustig při autogramiádě v Brně 2. 4. 2009 (©Jiří Nedorost, Wikimedia Commons)

Podcast