Posluchače Pražského jara čeká nebeský výstup s Vox Luminis

K výšinám je v podání Freiburger Barockorchester a Vox Luminis pozvedne hudba barokního velikána Johanna Sebastiana Bacha.

Nebeským výstupem bude koncert Freiburger Barockorchester a Vox Luminis ve středu 25. května 2022 v Rudolfinu. Společně uvedou kantátu ke svátku Nanebevstoupení Páně Auf Christi Himmelfahrt allein Johanna Sebastiana Bacha.

Skladatel kantátu zkomponoval během svého lipského období v roce 1725, kdy působil jako kantor v kostele u svatého Tomáše a snažil se o reformu církevní hudby. Všechna libreta Bachových lipských kantát se drží přísně předepsané dvojí funkce luterských kázání: po biblickém výkladu a teologickém poučení následují praktické morální rady.

Belgický soubor Vox Luminis byl založen basistou Lionelem Meunierem před sedmnácti lety. „Skrze Hlas získat přístup ke Světlu“ zní motto souboru. „Sólisté Vox Luminis se vyznačují čistotou svého projevu, svěžestí hlasů, dynamikou a vzácně dokonalým provedením. Kvalita jejich výrazu, jednoduchost a vroucnost soupeří s důstojností a nadšením, a tak dává obdivuhodně vyniknout vybranému náročnému repertoáru,“ napsal o nich před čtyřmi lety francouzský magazín Forumopera.

Vokální soubor doprovodí německý Freiburger Barockorchester, který se v oblasti poučené interpretace staré hudby těší světovému renomé. Orchestr byl založen nadšenými studenty freiburské hudební univerzity již před téměř 35 lety. Na festivalu Pražské jaro sklízeli ovace naposledy před osmi lety s Bachovým repertoárem v Rudolfinu.

Foto: Profimedia

Podcast