Prague Music Performance otevírá další ročník

Za týdne začne již 10. ročník Prague Music Performance.

27. září ho zahájí večer s Alfredem Brendelem. V Praze poprvé vystoupí smyčcové Homburger/Guy Duo a český soubor Terra Incognita. Po 37 letech se do České republiky vrátí legendární americký skladatel a multiinstrumentalista Anthony Braxton se svým novým triem. V první části večera zazní jeho skladby v podání čtyřicetičlenného Ensemble Radost pod vedením švýcarského skladatele Rolanda Dahindena. Hned na dvou unikátních koncertních maratonech v Brně a Praze vystoupí členové kultovní skupiny King Crimson. 10. prosince uzavře letošní program v multifunkčním sále DOX+ hiphopová formace AIGEL.

Prague Music Performance zahájí 27. září v 18 hod. v Sukově síni pražského Rudolfina mistrovský kurz, který povede Alfred Brendel. Proslulý klavírista se vrací do Prahy, aby představil a pokřtil nové DVD Alfred Brendel: My Musical Life a české vydání své knihy Když dozněl potlesk.

„Je mi velkou ctí, že letošní Prague Music Performance zahájí právě Alfred Brendel, který zde povede schubertovský masterclass s českým souborem Trio Incendio. Z mistrovských kurzů se již stala malá tradice, Alfred Brendel jezdí do Prahy každoročně. Letošní rok ale bude výjimečný, nejen proto, že Schubertovo klavírní trio č. 2 patří k Brendelovým milovaným skladbám, ale také proto, že u příležitosti jeho 90. narozenin pokřtíme DVD, které vzniklo z materiálů natočených během předchozích ročníků,“ doplňuje ředitel Prague Music Performance, klavírista Jan Bartoš.

5. října v 19 hod. se v pražském kostele sv. Martina ve zdi představí hned dva soubory – české improvizační duo Terra Incognita a švýcarské Homburger/Guy Duo.

Maya Homburger působila v souboru English Baroque Soloists Johna Eliota Gardinera, ansámblu The English Concert Trevora Pinnocka a ostatních seskupeních staré hudby. V roce 2000 se představila jako jedna z předních osobností a sólistek Gardinerovy Bachovské poutě a na nahrávce Folio jako sólistka na housle spolu s Mnichovským komorním orchestrem. Barry Guy je inovativní hráč na kontrabas a skladatel, jehož tvůrčí záběr – od jazzové improvizace, sólových recitálů až po komorní a orchestrální hudbu – je dán neobvykle bohatou hráčskou průpravou a zápalem pro experiment. Homburger s Guyem se poprvé setkali při příležitosti dlouhého koncertního turné souboru Academy of Ancient Music Christophera Hogwooda. Vznik jejich společného dua podnítila myšlenka předvádět sólové barokní skladby v kontextu volně improvizované hudby a také vytvářet nová díla na objednávku. Od té doby duo vystoupilo na mnoha festivalech jazzové, současné vážné a barokní hudby po celé Evropě.

České duo Terra Incognita tvoří varhanice Jiřina Marešová a multiinstrumentalista Matouš Vlčínský. Setkali se na poli lidové písně a staré hudby a nejčastěji se pohybují v prostoru totální improvizace.

Americký experimentální skladatel a multiinstrumentalista Anthony Braxton představí 10. října od 19 hod. v Divadle Archa svůj nový soubor Diamond Curtain Wall Trio, ve kterém s ním hrají experimentální americký akordeonista, zpěvák a skladatel Adam Matlock a portugalská trumpetistka Susanna Santos Silva.

„Anthony Braxton se vrací do Prahy po 37 letech, poprvé zde vystoupil v roce 1984 na závěr XV. mezinárodního jazzového festivalu po půlnoci v Lucerně a setkal se s ostrou kritikou prorežimních novinářů. Jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů nyní naštěstí přijíždí do úplně jiné České republiky a v podstatě poprvé se českému publiku představí tak, jak si obě strany zaslouží, a v doprovodu více než čtyřiceti českých jazzmanů,“ popisuje ředitel Prague Music Performance, klavírista Jan Bartoš.

V první části večera vystoupí čtyřicetičlenný Ensemble Radost pod vedením švýcarského skladatele Rolanda Dahindena. V ansámblu figurují přední interpreti české jazzové scény, jakými jsou například Radim Hanousek, Pavel Hrubý, Michal Wróblewski, Jan Jirucha, Ian Mikyska a další.

Anthony Braxton je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků, pedagogů a tvůrčích myslitelů posledních padesáti let. Díky průlomovým vlastnostem svého díla, jakož i mentorství a inspiraci, které zprostředkoval generacím mladých muzikantů, se v komunitě experimentální hudby těší velké úctě. Významem své tvorby se zařadil po bok výjimečných improvizátorů Warneho Marshe, Johna Coltranea, Paula Desmonda, Ornetta Colemana a Alberta Aylera a skladatelů Charlese Ivese, Harryho Partcha a Johna Cagea.

Foto: Benjamin Ealovega

Podcast