Prague Philharmonia Wind Quintet vystoupí v cyklu FOK

FOK pozval do kláštera sv. Anežky České dechové kvinteto složené z předních hráčů prestižních pražských orchestrů – Prague Philharmonia Wind Quintet. V rámci cyklu Obrazy a hudba představí 23. listopadu program složený z děl skladatelů 20. století a současnosti. Na začátku koncertu bude prezentován promítaný obraz Pabla Picassa.

„Pro tento koncert jsme vybrali skladby evropských autorů 20. století, které jsou svým charakterem velmi odlišné, však svou nápaditostí a originalitou dokáží posluchače bezesporu zaujmout. Tři krátké kusy Jacquesa Iberta svou jiskřivou a radostnou náladou, Krb krále René Dariuse Milhauda nás přenese do dob truvérů a trubadúrů, při poslechu taneční svity Normana Hallama si vzpomeneme na dnes již téměř zapomenuté tance charleston či quick step,“ komentoval program fagotista souboru Václav Fürbach, který je zároveň také členem orchestru FOK. „Výjimečné místo mají v našem programu Ligetiho Bagately inspirované maďarskou lidovou hudbou, v nichž autor geniálně využívá všech nástrojových možností dechového kvinteta, právem tedy tato skladba patří k jeho nejhranějším dílům,“ dodal.

Prague Philharmonia Wind Quintet byl založen v roce 2007. Členové tělesa jsou laureáty národních i mezinárodních interpretačních soutěží. Působí také jako přední hráči v mnoha dalších symfonických a komorních tělesech (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Česká filharmonie, Národní divadlo, Baborák Ensemble, Česká sinfonietta a další). Kvinteto vešlo do hudebního povědomí nejen pravidelnými koncerty na českých koncertních pódiích, ale také nahráváním kompozic českých skladatelů 20. století pro Český rozhlas a spoluprací s Českou televizí. „Působení v tomto ansámblu je pro mě srdeční záležitostí, na každé naše vystoupení se ohromně těším a myslím, že nejsem v tomto smyslu v našem kvintetu výjimkou!“ svěřil se Václav Fürbach.

Koncert je připravován ve spolupráci s Národní galerií Praha. Na začátku koncertu proběhne krátká přednáška kurátorky Moniky Švec Sybolové k promítanému obrazu Pabla Picassa a názvem Klarinet z roku 1911.

Slovo dramaturga Martina Rudovského

„Díky obrazům Pabla Picassa si ještě více uvědomujeme, že na úhlu pohledu záleží. A co jiného je dechový kvintet než pět názorů na hudbu, které však dohromady malují pozoruhodný obraz? Listopadový večer bude patřit špičkovému Prague Philharmonia Wind Quintet, v němž se už před 16 lety potkali naši přední hráči na dechové nástroje, přičemž za FOK jsme právem hrdi na to, že fagot v tomto uskupení třímá člen orchestru Václav Fürbach. Společně – s Picassem v zádech – představí ty nejšťavnatější plody 20. století. Ze zásadních a tak hravých děl vyzdvihněme Bagately György Ligetiho, neboť slavný rumunský rodák by se v roce 2023 dožil 100 let. A věčně mladým Bagatelám už je 70!“

Zdroj: TZ
Foto: Prague Philharmonia Wind Quintet (©archiv Prague Philharmonia Wind Quintet)

Podcast