Prahou s virtuálním průvodcem

Galerie Prahy zpřístupnila informace k sochám ve veřejném prostoru.

Galerie hlavního města Prahy na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru metropole. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových aplikací.

"Díky katalogu a otevřeným datům šíříme povědomí o umění v pražských ulicích, kolem kterého lidé třeba denně chodí, ale dosud mu nevěnovali pozornost. V této komplikované době se navíc lidé můžou katalogem inspirovat a prozkoumat díky němu umění, od kterého nás teď, na rozdíl od klasických galerií, neoddělují žádné zavřené dveře," uvedla radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Katalog uměleckých děl, které obyvatelé a návštěvníci Prahy mohou vidět v ulicích města, je postupně doplňovaný o aktuální i archivní fotografie a o informace o jednotlivých sochách.

Galerie hlavního města Prahy již dříve zveřejnila katalog veřejných uměleckých děl programu Umění pro město, jehož je galerie garantem. Cílem tohoto programu je finančně podporovat pořizování uměleckých děl na veřejná prostranství. Program schválilo minulé vedení Prahy, současné vedení nechalo jeho podmínky upravit. Z programu je možné financovat například dočasné umění v ulicích Prahy. Magistrát z programu Umění pro město dosud zaplatil například pořízení muralu, tedy velkoformátové malby na zdi, pro komunitní centrum Jablonecká v Praze 9 nebo vznik venkovní galerie na opěrných zdech nad stanicí metra Vltavská.

GHMP je městskou příspěvkovou organizací, která se věnuje sbírkové a výstavní činnosti. GHMP spravuje sedm objektů, jako jsou Domů U Kamenného zvonu, Dům fotografie, Colloredo-Mansfeldský palác nebo Bílkova vila, kde jsou k vidění výstavní expozice, zaměřené zejména na moderní a současné umění.

Zdroj: ČTK
Foto: Archív autorky

Podcast