Pražská AMU, sdružení CESNET a belgická LUCA School of Arts přivítají české předsednictví Rady EU netradičním koncertem

Česká republika začne 1. července na šest měsíců předsedat Radě Evropské unie. K této příležitosti je připraveno mnoho kulturních a doprovodných událostí. Jednu z nich přichystala Akademie múzických umění v Praze spolu se sdružením CESNET a belgickou LUCA School of Arts.

Koncert, na kterém zazní skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Pieta Swertse a Miloslava Kabeláče, zahrají společně umělci Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU) a belgické LUCA School of Arts 3. července v 19.30 hodin v Sále Martinů a v Kamermuziekzaal v Lovani. Vzájemně je propojí jedinečná technologie sdružení CESNET. Diváci v Sále Martinů tak uvidí a uslyší vše, co se odehrává na pódiu v Belgii, a naopak.

„Jde o svého druhu jedinečné propojení, které u nás nemá obdoby. Hudebníci z HAMU hrají v našem sále, hudebníci z LUCA School zase v sále v Belgii. Vzájemně se vidí a slyší díky technologii CESNETu, která je unikátní v tom, že umožňuje spojení bez jakéhokoliv pociťovaného zpoždění, které u online přenosů bývá běžné,“ říká prorektor AMU pro mezinárodní vztahy profesor Jan Hančil.

Sven Ubik, iniciátor tohoto koncertu a odborník sdružení CESNET, k tomu dodává: „Námi vyvinuté technologické řešení zajistí nízkolatenční propojení obou lokalit zvukem a obrazem prostřednictvím hardwarového zařízení MVTP (Modular Video Transmission Platform). Díky této technologii přeneseme zvuk a obraz ve vysokém rozlišení s minimálním zpožděním a umožníme hudebníkům spolupráci na dálku a divákům unikátní zážitek. Zpoždění přenosu mezi Českou republikou a Belgií bude asi 12 milisekund, z toho 9 milisekund tvoří síť a 3 milisekundy naše přenosová technologie.“

Za dramaturgií koncertu stojí pedagog HAMU a zároveň ředitel Nadace Bohuslava Martinů klarinetista Irvin Venyš: „Dramaturgie koncertu měla původně být ryze česká, nicméně jsme rádi přijali nabídku zařadit a zahrát belgickou skladbu s jejím autorem u klavíru. Jednotlivých partů se na české straně ujmou skvělí umělci z řad pedagogů a studentů HAMU, držitelů mnoha ocenění z evropských soutěží ve skladbách několika z celé řady českých skladatelů světového významu.“

Na koncertě tak diváci v tomto neobvyklém provedení uslyší výběr z Dvořákova Klavírního tria č. 4 Dumky, dále výběr z jeho Cikánských melodií, Interaction pro dechový kvintet a klavír od Pieta Swertse, Českou rapsodii H.307 a Serenádu pro dva klarinety, housle, violu a violoncello H. 334 od Bohuslava Martinů a v neposlední řadě dvě skladby pro varhany – Fantasii Miloslava Kabeláče a Postludium Leoše Janáčka. Koncert bude také živě přenášen na iVysílání České televize, kde bude poté ke zhlédnutí i ze záznamu.

Účinkující:
Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze (HAMU in Prague, CZ)
Martin Kasík + Daniel Matejča + Anna Paulová + Štěpán Rímský + Pavel Svoboda + Irvin Venyš
Kateřina Škardová + Natália Zmrhalová

LUCA School of Arts (BE)
Berten D’Hollander + Geert De Bièvre + Anthony Devriendt + Maximilian Lohse + Bram Nolf + Timur Sergeyenia + Piet Swerts + Marc Tooten + Lilia Umnova

Foto: Profimedia

Podcast