Pražské jaro oznamuje nový program

Dvacet tři koncertů v novém programu

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro oznámil upravený program svého 76. ročníku, jenž se odehraje mezi 12. květnem a 3. červnem. „Připravili jsme dvacet tři koncertů, které v nejvyšší možné míře naplňují očekávání od našeho festivalu – vystoupení špičkových umělců domácí i mezinárodní scény, hostování zahraničních orchestrů a ansámblů, představení mladých talentů. Za situace, kdy se v podstatě zastavil kulturní život, a to nejenom v České republice, považujeme tento program za zdravě odvážný,“ uvádí ředitel festivalu Roman Bělor.

„V uplynulých měsících jsme pečlivě sledovali vývoj pandemické situace, byli v každodenním kontaktu s umělci, s příslušnými úřady, vytvořili nespočet nejrůznějších scénářů. Projekty formátu Pražského jara, se silnou mezinárodní účastí a složitou logistikou, nelze zastavit či uvést v běh v řádu dnů. Měsíc před zahájením festivalu považujeme za správné i ve vztahu k divákům představit jasnou vizi. Program, který předkládáme, je průsečíkem toho nejlepšího možného, co nám dovolují protiepidemická opatření platná nejenom v České republice, ale s ohledem na hostování zahraničních umělců i v zahraničí, a ekonomických možností festivalu při enormním výpadku tržeb ze vstupného, které pokrývají až třetinu našich nákladů,“ upřesňuje Bělor.

Všechny koncerty se odehrají s diváky v sálech, pokud to platná opatření umožní. Všech dvacet tři koncertů budou moci diváci zároveň bezplatně zhlédnout v přímém přenosu na webu Pražského jara. Tyto koncerty se uskuteční, i kdyby se mělo jednat pouze o přímé přenosy bez přítomnosti obecenstva v sálech. Vybrané koncerty zároveň zprostředkuje Česká televize a Český rozhlas.

Z iniciativy ministra kultury Lubomíra Zaorálka připravuje Pražské jaro v součinnosti s ministerstvem kultury a ministerstvem zdravotnictví pilotní projekt přibližně čtyř koncertů, které by se na základě speciálního režimu a výjimečných opatření odehrály za přítomnosti diváků v sále i v situaci, kdy by to obecně platná protiepidemická opatření neumožňovala. Na pilotním projektu Pražské jaro spolupracuje rovněž s Českou filharmonií.

Držitelé vstupenek budou v předstihu informováni, zda se daný koncert uskuteční za přítomnosti obecenstva v sále. Počet diváků stanovený příslušnými orgány státní správy bude naplněn držiteli vstupenek chronologicky, tedy dle data zakoupení.

Pražské jaro garantuje, že vstupné za neuskutečněné koncerty, stejně tak i za vstupenky, které nebude možné využít v důsledku omezené kapacity sálů či jejich úplného uzavření, bude refundováno v plné výši. Proces refundace (i za koncerty již nyní zrušené či odložené na příští ročníky festivalu), bude zahájen 4. června 2021.

Děkujeme všem našim podporovatelům, ať už se jedná o sponzory, veřejné instituce, mecenáše či držitele vstupenek. Vážíme si toho, že nám zachovávají přízeň i v těchto nepředvídatelných časech,“ uzavírá ředitel festivalu Roman Bělor.

50583799291_0f62305404_c.jpg

Jörg Widmann © Marco Borggreve

50583805786_fa15f6aefd_c.jpg

Leif Ove Andsnes © Gregor Hohenberg

50583048388_6558927a33_c.jpg

Ray Chen © John Mac (4)

50583786041_3c6a383e2d_c.jpg

Dennis Russell Davies © Andreas H. Bitesnich 3

50583899702_f5a874c974_c.jpg

Angelique Kidjo © Sofia And Mauro 1

50583045903_e41c089791_c.jpg

Kiya Tabassian © Michael Slobodian
Foto: Pražské jaro

Podcast