Pražskojarní debut Jiřího Rožně

23.5.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

 Bylo mu pouhých čtrnáct let, když jej přijali na Pražskou konzervatoř. Že to nebylo rozhodnutí unáhlené, prokázal nejenom jeho absolventský koncert na konzervatoři, o kterém se mluvilo v superlativech, ale i následné studijní úspěchy: bakalářský titul získal na slavném salcburském Mozarteu, magisterský na neméně věhlasné universitě v Hamburku.

Rovněž soutěžní úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Jiří Rožeň, teprve čtyřiadvacetiletý dirigent, se může pochlubit titulem finalisty hned dvou světových dirigentských soutěží té nejvyšší prestiže: londýnské Donatella Flick Conducting Competition a soutěžního klání přidruženého ke slavnému salcburskému festivalu. Tyto úspěchy mu přinesly nejen zájem médií, agentur, pořadatelů a orchestrů, ale výrazně ovlivnily i vnitřní formování jeho dirigentské osobnosti.

O svém současném působení u BBC Scottish Symphony hovoří v superlativech. „Asistování šéfdirigentovi Donaldu Runniclesovi i některým hostujícím dirigentům při zkouškách a zájezdech po skotských městech patří k mým hlavním povinnostem. U Runniclese si cením a obdivuji jeho zkoušení s orchestrem, které je velice efektivní. Mohu čerpat z jeho dlouholetých zkušeností.“ Ovšem pozice asistenta šéfdirigenta mu přináší i zajímavé dirigentské příležitosti. „Nedávno jsem měl možnost s orchestrem provést klavírní koncert Clary Schumannové a novinku studenta skladatelského oddělení Královské skotské konzervatoře.“

Pro své debutové vystoupení sestavil program skutečně dramaturgicky nápaditý – z děl Franze Schuberta, Carla Nielsena, Bohuslava Martinů a Miloslava Kabeláče, jehož čtvrtou symfonii ostatně uvedl s Cameratou Salzburg na zmiňované dirigentské soutěži. Sólistou Nielsenova flétnového koncertu bude vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2015 Yubeen Kim. Vystoupí v čele PKF – Prague Philharmonia na koncertu 24. května v Rudolfinu.

Foto: © Ilona Sochorová