Pražský Žižkov ožívá komorní hudbou

Na hudební mapě Žižkova vzniká nový koncertní cyklus – Komorní řada Atria na Žižkově. Garantem cyklu je Guarneri Trio Prague.

V červnu nabízí posluchačům abonmá na čtyři koncerty předních českých souborů, mezi něž patří Bennewitzovo kvarteto či Epoque Quartet. Řadu na podzim zahájí její garant, Guarneri Trio Prague.

Žižkovské Atrium nově hostí abonentní cyklus komorních koncertů. Sází přitom na intimitu hudebního prožitku a těsný kontakt posluchače s interprety. Komorní hudba, původně komponována pro menší sály, může přirozeně vyniknout v menším prostoru bývalého barokního kostela. Posluchačům tam neunikne nejmenší hudební zašeptání a interpretům doslova uvidí na ruce.

“Když se podíváme na výtvarné znázornění komorních koncertů, když hráli Slavíkové, Lisztové a Chopinové, většinou vidíme sály kolem 80 až100 míst. Komorní hudba se nepsala pro velká divadla nebo koncertní zařízení – psala se pro malé sály. Má bezprostřednější sdělení interpreta k člověku, je nejen hudebně blízko, ale i pocitově blízko,” říká člen Guarneri Tria, klavírista a děkan HAMU Ivan Klánský.

Guarneri Trio Prague je garantem prvního ročníku Komorní řady. Hudebníci před nedávnem oslavili třicet pět let koncertní činnosti v původním složení a řádí se mezi přední interprety komorního odvětví klasické tvorby. V říjnu zahájí cyklus kánonickými díly triové literatury jako je Beethovenovo „Trio duchů“ či Haydnovo Klavírní trio G dur.

Jimi sestavený program celé řady je multižánrový a zahrnuje i argentinské tango a jazz. Epoque Quartet pro své vystoupení zvolil populárnější skladby, jako jsou Schindlerův seznam Johna Williamse, Jaco Pata Methenyho, Piazzollovo Libertango a mnoho dalších. Mladší generaci zastoupí houslista česko-palestinského původu, Milan Al-Ashhab, který zahraje s klavíristou Adamem Skoumalem. Posluchači uslyší Tartiniho „Ďáblův trylek“, Debussyho Clair de lune, ale i Skoumalovu autorskou tvorbu.

Abonentní cyklus v dubnu 2023 uzavře neméně známé Bennewitzovo kvarteto, které zvolilo výběr smyčcových kvartetů: G dur Josepha Haydna, C dur Antonína Dvořáka a kvartet č. 3 „terezínského skladatele“ Viktora Ullmanna – jediný ze tří, který se od něj dodnes dochoval.

„Komorní řada Atria bude pro hudební studenty představovat masterclass v přímém přenosu. Mladšímu publiku může konvenovat zastoupení mladých umělců, jako je Milan Al-Ashhab a výběr populárnějšího repertoáru od Epoque Quartet. Výhodou pro všechny je ale abonmá, které zahrnuje slevu na vstupenky, welcome drink a garantované místo v sále,“ říká dramaturgyně klasické hudby Kristýna Borecká.

Senioři a studenti zakoupí abonentky za pouhých 800 korun, zatímco plná cena abonmá je 1200. "Posláním Atria je totiž zůstat přístupným pro co nejširší publikum a nabídnout kvalitní zážitek všem, kteří o něj mají zájem," dodává Marie Kašparová, ředitelka.

Foto: Profimedia

Podcast