Pražští symfonikové se vracejí se svými úspěšnými Rybovkami Matěje Formana

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po roce opět uvede představení Kouzelná Rybovka Matěje Formana, které připravil společně s Divadlem Bratří Formanů.

- orch DSC01068.jpg

Scénickou podobu známého díla si diváci vychutnají v provedení Barokního orchestru Pražské konzervatoře pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy, s pěveckými sólisty, Kühnovým smíšeným sborem a herci Divadla Lampion. První představení se uskuteční v úterý 29. listopadu 2022 v Kostele sv. Šimona a Judy. Další reprízy jsou plánovány na 30. 11., 1. 12. a 25. 12. 2022. Představení jsou již kompletně vyprodána.

DSC00895.jpg

Scénické provedení slavné a velmi oblíbené České mše vánoční Jakuba Jana Ryby představili Pražští symfonikové v minulé sezóně.

„Představení se okamžitě stalo hitem a bylo jasné, že se zařadí mezi pravidelný sezónní repertoár Pražských symfoniků. Spojení hudby Jakuba Jana Ryby s kouzelným světem loutek Divadla Lampion a inscenátorem čarokrásných příběhů Matějem Formanem tvoří skutečně poetický zážitek, na který věřím, že se návštěvníci budou rádi vracet,“ říká dramaturg FOK Martin Rudovský.

Česká mše vánoční z pera Jakuba Jana Ryby je tradiční kus, který provází tento sváteční čas každoročně v mnoha podobách. Právě proto se režisér a výtvarník Matěj Forman rozhodl pro zpracování poněkud jiné, unikátní, bohaté, které probudí všechny smysly.

DSC00962.jpg

„V poměrně rozlehlé pastýřské hře kongeniálním způsobem vyjádřil atmosféru zvěstování, očekávání a příprav na narození Ježíše Pána i následnou radost z jeho narození. Ryba byl i autorem veršovaného textu v českém jazyce. Jeho cílem nebylo posluchače ohromit, oslnit pompézností, leč prostě, bez patosu, na druhou stranu však dostatečně vroucně, opravdově a srozumitelně navodit atmosféru oné svaté noci i událostí na ni navazujících. Chtěl touto skladbou oslovit lidi různých společenských vrstev, vzdělání i věku, vtáhnout jednoho každého posluchače do radostného děje, aby jej mohl ve svém srdci opravdu prožít, ne pouze pasivně vnímat jako něco nedosažitelného,“ dodává ke skladbě a jejímu vzniku dirigent Zdeněk Klauda.

DSC00962 ok.jpg

Všechna představení v Kostele sv. Šimona a Judy jsou již kompletně vyprodána, scénické zpracování Rybovky Matěje Formana bude rovněž uvedeno ve Smetanově síni Obecního domu tentokrát s orchestrem FOK 21. a 22. prosince 2022. Poslední vstupenky na tato představení jsou k dispozici na www.fok.cz.

Představení je vhodné pro celou rodinu s dětmi od šesti let.

Foto: Archív FOK

Podcast