Přehlídka nominovaných filmů na DAFilms.cz

Přehlídka filmů nominovaných na 28. Českého lva a exkluzivní živé streamy s nominovanými režiséry.

S blížícím se udílením cen 28. Českého lva startuje i tradiční přehlídka nominovaných filmů na DAFilms.cz, letos obohacená o živé streamy s nominovanými režiséry hraných a dokumentárních filmů. Od 22. února do 14. března mohou diváci sledovat online osm hraných, šest dokumentárních a šest krátkých filmů. Nově budou k přehrání zdarma dostupné i televizní filmy, minisérie a vybrané epizody televizních sérií. Každoroční přehlídka probíhá ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií, která výroční ceny Český lev uděluje.

Ve všech ohledech mimořádný rok 2020 letos zhodnotí akademici výběrem těch nejlepších českých filmů během slavnostního udílení cen 28. ročníku Českého lva. I přes četná omezení, s nimiž se filmaři v minulém roce museli vypořádat, vybírali akademici z úctyhodných 87 titulů ty nejlepší filmy, které následně získaly nominace v jednotlivých kategoriích. Diváci, kteří nestihli vidět nominované filmy nebo si je chtějí připomenout, nyní mají možnost zhlédnout ty nejlepší české filmy online. “Jsme rádi, že jsme divákům mohli nabízet české filmy i v době, kdy byla zavřená kina. Nyní díky tradiční spolupráci s Českým lvem mohou filmoví fanoušci vidět většinu nominovaných snímků opět na jednom místě, a navíc se zapojit do diskuzí s filmovými režiséry a režisérkami během exkluzivních živých streamů. Právě setkávání mezi filmaři a diváky kvůli pandemii téměř vymizelo a o to víc se na tyto živé diskuse těšíme,” říká výkonná ředitelka DAFilms Diana Tabakov. „Jsme rádi, že díky spolupráci s DAFilms můžeme filmovým fanouškům nabídnout ucelenou kolekci filmů nominovaných v letošním roce na Českého lva a nabídnout i snímky, které nejsou online běžně přístupné,“ dodává výkonná ředitelka ČFTA, Tereza Rychnovská.

Mezi největší favority letošního ročníku patří historické drama Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy, které získalo celkem 15 nominací. Snímek ukazuje zásadní historické zvraty období od 30. do 50. let minulého století na osudech jednotlivých rodin v malé příhraniční vesnici. Velké šance na vítězství má i životopisný snímek Havel mapující klíčové životní období Václava Havla, na jehož konci stanul jako první porevoluční a demokraticky zvolený prezident. Shodných 14 nominací získal i nejnovější snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Holland. V hlavní roli lidového léčitele Jana Mikoláška se ve strhující roli představil Ivan Trojan.

Úplně poprvé budou během 28. ročníku Českého lva v samostatné kategorii oceněny animované a krátké filmy. Novým kategoriím letos vévodí především tvorba mladých tvůrců. Mezi animované filmy se dostal nový krátký film Jsme si o smrt blíž režisérky Báry Anny Stejskalové, jejíž předchozí snímek Rybáři sklízel úspěchy na zahraničních festivalech a dostal se do širšího výběru na cenu BAFTA. V kategorii nejlepší krátký film představí své nové filmy Adam Martinec (Anatomie českého odpoledne) nebo Damián Vondrášek (Hranice), kteří byli v minulých letech nominováni za své předchozí filmy na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.

Foto: DAFilms

Podcast