Přehlídku zahraničních orchestrů na Dvořákově Praze završí Vídeňští filharmonikové

Pět vystoupení zahraničních orchestrů během sedmi dní v rámci programové řady Světové orchestry. To je bilance, se kterou spěje programově nabitý začátek 16. ročníku Dvořákovy Prahy k pomyslnému vrcholu prvního festivalového týdne: 13. září se ve Dvořákově síni Rudolfina představí Vídeňští filharmonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši, sólistou večera bude klavírista Igor Levit. Program složený z 2. klavírního koncertu Johannese Brahmse a 8. symfonie Antonína Dvořáka bude živě přenášet stanice ČT art a ČRo Vltava, zároveň se jedná o jedno z pouhých tří vystoupení tohoto prestižního orchestru, které každý rok pravidelně přenáší vysílací síť EBU.

„Středeční večer bude umělecky výjimečný z mnoha důvodů, ale jedním z nich je fakt, že Jakub Hrůša je prvním českým dirigentem, který bude tento podle mnoha názorů nejlepší světový orchestr řídit na českém či československém území,“ uvádí ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Podrobnosti k programu dodává i sám dirigent Jakub Hrůša:

V programu vystoupení se symbolicky setkávají dva blízcí přátelé: Antonín Dvořák a Johannes Brahms. Letošnímu 190. výročí narození německého skladatele věnuje festival celou programovou řadu, v rámci které již zazněly a v průběhu festivalu ještě zazní nejen všechny autorovy koncertantní skladby, ale třeba i jeho Německé Requiem v podání České filharmonie.

Jakub Hrůša v posledních týdnech absolvuje s Vídeňskými filharmoniky rozsáhlé evropské turné. Mezi jeho zastávky patřil například festival v Salcburku, Grafeneggu nebo v Lucernu, Vídni či Bukurešti.

Koncert je již několik měsíců beznadějně vyprodán. Avšak zájemci, kteří neměli to štěstí, aby si na koncert stihli koupit vstupenku, jej mohou sledovat v přímém přenosu na ČT Art 13. září od 20 hodin, či vyslechnout na vlnách ČRo Vltava. Přenos i záznam koncertu je pro území České republiky i v nabídce iVysílání ČT, a to do 30. 6. 2027. Zároveň je v nabídce vysílatelů sdružených v rámci sítě EBU a v nejbližších termínech je možné jej shlédnout 1. října v 9.05 h na televizní stanici ORF v Rakousku nebo 7. října ve 20.15 h na stanici 3SAT v Německu.

Vedle přímého přenosu 13. 9. 2023 na stanici 20.00 ČRo Vltava vysílá tento koncert živě například i brazilská stanice Radio Cultura FM. Rozhlasový záznam koncertu od Českého rozhlasu aktuálně přebírá rozhlas v Chorvatsku, Slovinsku, Portugalsku, Nizozemsku, Jižní Koreji, Polsku, Irsku, Itálii a Dánsku a německé partnerské stanice Westdeutscher Rundfunk a Bayerischer Rundfunk.

Zdroj: TZ
Foto: Jakub Hrůša (©Ian Ehm

Podcast