Premiéra oratoria Svatý Václav

18.9.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uctí koncerty 23. a 24. září nejslavnějšího českého světce svatého Václava a to rovnou světovou premiérou, novým dílem bude stejnojmenné oratorium skladatele Martina Kumžáka. Na pódiu Smetanovy síně se v rozsáhlém opusu potkají Vladimír Javorský, Michaela Šrůmová, DASHA, Jiří Brückler a kromě Pražských symfoniků také Collegium Marianum a sbor Martinů Voices.

Martin Kumžák, známý z televizní soutěže StarDance, který má za sebou studium na Berklee College of Music, aranžoval a dirigoval muzikály West Side Story a Hair či pro Národní divadlo složil hudbu mimo jiné pro dvě hry režírované Janem Kačerem, se věnoval kompozici rozsáhlého oratoria více jak rok. Samotnému skládání pak předcházelo ještě hluboké studium monografií o svatém Václavu i středověkých pramenů, např. Kristiánovy a Gumpoldovy legendy, nebo Widukindovy kroniky.

Vzniklo prožité a monumentální dílo, které v sobě spojuje několik světů. Po literární, libretistické stránce, se v oratoriu setkávají citáty ze zmíněných středověkých textů s původními verši samotného skladatele, ale také s úryvky rekviem, neboť celá stavba oratoria je vystavěna na půdorysu mše za zemřelé. Setkání různých hudebních světů symbolizují už jeho protagonisté; barokní soubor Collegium Marianum, Martinů Voices, věnující se především moderní hudbě, orchestr FOK, vyrůstající z hudby romantické, herec/vypravěč Vladimír Javorský či Dagmar Sobková.

Další zajímavosti o této světové premiéře se můžete dozvědět i na Classic Praha v neděli 20.9. v 16:30 či v pondělí 21.9. v 8:30 v rozhovoru, který s Martinem Kumžákem natočila Martina Klausová.