Pretty Yende a Nadine Sierra poprvé spolu v Praze

Nestává se příliš často, aby dvě sopranistky stejného oboru stanuly společně na koncertním jevišti, navíc pokud se jedná o tak zvučná jména jakými jsou Pretty Yende a Nadine Sierra. Výjimečné koncertní setkání těchto dvou hlasů se uskutečnilo poprvé ve vídeňském Konzerthausu 3. 3. 2022. Díky neskutečnému úspěchu byly naplánovány koncerty i v Praze (1. 3. 2023) a v Paříži (6. 3. 2023). Pro toto mimořádné vystoupení si obě dámy připravily árie a duety zejména vrcholného italského belcanta, jimiž ohromují operní publikum po celém světě.

TZ Pretty Yende jako Michaela ve Statni opere Berlin, Credit FB Pretty Yende.png
  • Pretty Yende jako Michaela ve Statní opeře Berlin (©FB Pretty Yende)

S Pretty Yende mluvila po telefonu Kristina Tůmová:

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende - jedna z nejzářivějších hvězd klasické hudby - v Praze vystoupila několikrát, pokaždé oslnila místní publikum perlivým jasným sopránem, hereckým šarmem i velkým smyslem pro humor. V roce 2011 vyhrála Operalii a v lednu 2013 debutovala jako Adèle po boku Juana Diega Flóreze v Rossiniho opeře Hrabě Ory. Debut ji doslova katapultoval na oběžnou operní dráhu a jedna slavná scéna následovala za druhou. V současné době září v berlínském operním domě Pod lipami ve své oblíbené roli Micaëly (Carmen), ve které se před lety vůbec poprvé objevila před zraky veřejnosti. Její kalendář na tuto sezonu ale zahrnuje i hostování v Pařížské národní opeře, v San Francisco Opera, ve Vídeňské státní opeře atd. Již od svých začátků používá pro svou kariéru hashtag prettyjourney, pod kterým vypráví o své pouti fanouškům na sociálních sítích. Minulý týden tak oznámila, že 6. 5. bude zpívat na ve Westminster Abbey při korunovaci Jeho královské výsosti krále Karla III. Opravdu #prettyjourney!

TZ Nadine Sierra jako Violetta Valery v Met, Credit FB Met.jpg
  • Nadine Sierra jako Violetta Valery v Met (©FB Met)

Jakkoliv Americká sopranistka Nadine Sierra v Praze vystoupila pouze jednou, a to na konci roku 2018 na společném koncertu s Petrem Nekorancem, zdejšímu publiku je dobře známá z přenosů z Metropolitní opery, kde je častým hostem. Zde se v roce 2009 stala nejmladší vítězkou prestižní pěvecké soutěže Metropolitan Opera National Council Auditions a stejný dům ji udělil cenu Beverly Sills Artist Award v roce 2018. K jejímu výkonu v roli Valerie (La traviata) 5. 11. 2022 místní kritika napsala: “Když nás Renée Fleming o přestávce prováděla galerií slavných představitelek Violetty v historii MET a Nadine Sierra pak excelovala ve třetím dějství, bylo zřejmé, že její po pěvecké i herecké stránce synergicky propojené pojetí Violetty jako bojovnice za svoji lásku k Alfredovi vedle těchto slavných jmen plnohodnotně obstojí.” Operaplus.cz V této sezoně 2022/23 Nadine Sierra vystoupí i v Teatro di San Carlo, ve Státní opeře Berlín či v Gran Teatre del Liceu v Barceloně.

TZ Pretty Yende jako Marie dcera pluku  ve Statni opere Viden, Credit FB Pretty Yende.jpg
  • Pretty Yende jako Marie dcera pluku ve Statní opeře Vídeň (©FB Pretty Yende)

Orchestr PKF – Prague Philharmonia povede charismatický italský dirigent Giacomo Sagripanti, vítěz ankety Opera Awards v kategorii nejlepší mladý dirigent roku 2016, který dnes diriguje na největších světových operních scénách. Tento duel dvou koloraturních sopranistek ve Smetanově síni Obecního domu bude jistě nezapomenutelným zážitkem.

TZ Nadine Sierra hvezdna americka sopranistka, Credit FB Nadine Sierra.jpg
  • Nadine Sierra (©FB Nadine Sierra)

Koncert se koná v rámci řady Hvězdy světové opery, kterou již po mnoho let uvádí agentura Nachtigall Artists. Ta by rovněž ráda využila této příležitosti k poděkováním generálnímu partnerovi této řady Unicredit Bank a hlavnímu partnerovi řady Orlen Benzina.

Zdroj: TZ
Úvodní foto: Pretty Yende (©Profimedia)

Podcast