Pretty Yende v Praze

5.11.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

20. listopadu 2019 vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu charismatická jihoafrická sopranistka Pretty Yende. V koncertním programu sestaveném z děl Roberta Schumanna, Gaetana Donizettiho, Paula Tostiho, Richarda Strausse a Johanna Strausse ml. ji doprovodí klavírista Michele d´Elia. 

Příběh jihoafrické sopranistky Pretty Yende připomíná krásnou pohádku: v 16 letech slyšela v jedné reklamě slavný Květinový duet z opery Lakmé a od té chvíle měla jedinou touhu: stát se zpěvačkou. Sen se jí vyplnil. Díky stipendiu vystudovala Jihoafrickou akademii hudby a záhy už vyhrála dvě prestižní soutěže: Belvedere a Operalia Plácida Dominga. Mezinárodní pozornost si získala debutem v newyorské Metropolitní opeře: 17. 1. 2013 vystoupila jako Adèle po boku Juana Diega Flóreze v Rossiniho opeře Hrabě Ory a kritika nešetřila superlativy. Úspěch byl o to větší, že šlo o záskok a roli Adèle se Pretty naučila za pouhý týden! „Neuvěřitelná událost, která je předzvěsti neuvěřitelné kariéry“, zaznělo v jedné z kritik. Agentuře Nachtigall Artists se podařilo umělkyni získat záhy po newyorském triumfu. Po jejím koncertě ve Smetanově síni 27. 1. 2014 s PKF – Prague Philharmonia kritici psali o „fenoménu na startu“. Druhý pražský koncert (20. 4. 2017 s Filharmonií Bohuslava Martinů) už potvrdil, že Pretty je světová hvězda. Umělecké závazky ji pravidelně přivádějí na ta nejprestižnější pódia na světě a její nezpochybnitelný talent je stvrzován velkou přízní publika – v dubnu 2019 vyhrála cenu diváků na International Opera Awards. Pretty je stále více slyšet také jako ochránkyni rovnoprávnosti a bojovnici za lidská práva. V roce 2013 získala ve své rodné zemi řád Ikhamanga z rukou Nelsona Mandely za své zásluhy na poli umění a za práci s mládeží. V Jihoafrické republice založila nadaci a soustavně se věnuje hudební výchově mládeže zejména z okrajových vrstev společnosti. Ostatně, svým životním příběhem jim dává naději na lepší budoucnost.

Recitál ve Smetanově síni zařadila Pretty Yende do svého exkluzivního podzimního turné. Nejprve se představí ve Frankfurtu (29. 10.), po Praze (20. 11.) bude pokračovat do Barbican Hall v Londýně (25. 11.) a turné zakončí ve slavné newyorské Carnegie Hall (4. 12.). V písňovém repertoáru slavných romantických skladatelů doprovodí umělkyni vynikající italský klavírista Michele D'Elia, který pravidelně vystupuje s renomovanými sólisty včetně Pretty Yende a Juana Diega Flóreze mj. na festivalech v Baden-Badenu či ve Verbier a v operních domech v Curychu, Římě, Benátkách a v milánské La Scale. D’Elia se podílí také na mistrovských kursech významných pěvců (Renato Bruson, Mirella Freni, Luciana Serra, Luis Alva, Raina Kabaivanska, Luciana D'Intino, Katia Ricciarelli a Alberto Zedda).

Pretty Yende