Pretty Yende zazpívá v Praze

3.4.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

20. dubna 2017 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze představí sopranistka Pretty Yende. Doprovodí ji Filharmonie Bohuslava Martinů, kterou bude řídit Christopher Franklin.

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende (*1985) zazářila 17. 1. 2013 v newyorské Metropolitní opeře: debutovala tam jako Adèle po boku Juana Diega Flóreze v Rossiniho opeře Hrabě Ory a kritika při hodnocení jejího výkonu nešetřila superlativy. Úspěch byl o to větší, že šlo o záskok a Pretty se roli Adèle naučila za pouhý týden! „Neuvěřitelná událost, která je předzvěsti neuvěřitelné kariéry“, zaznělo v jedné z kritik.

Pretty vyrostla v Kapském Městě, kde absolvovala Jihoafrickou akademii hudby; ve studiích pokračovala na akademii při milánské La Scale. První rolí, kterou zpívala na evropských operních scénách, byla Micaëla (Bizet: Carmen) v Litevské národní opeře v Rize, následovaly Hudba (Monteverdi: Orfeo) v Mantově a Veroně a Clara (Gershwin: Porgy a Bess) v Německé opeře v Berlíně a v Norské opeře v Oslu. V roce 2010 zvítězila na soutěži Belvedere a v Mezinárodní soutěži Vincenza Belliniho a v roce 2011 ve světové operní soutěži Operalia, kde získala kromě první ceny i cenu v kategorii zarzuela a cenu publika – stala se tak prvním pěvcem v historii této soutěže, který si odnesl tři ceny! V roce 2010 se poprvé představila v milánské La Scale jako Berenice (Rossini: Příležitost dělá zloděje).

Po slavném debutu v newyorské Metropolitní opeře už následovaly jedna významná scéna za druhou: v roce 2013 hostovala v Theater an der Wien (opět Rossiniho Adèle) a v Los Angeles Opera (Micaëla), v roce 2014 v milánské La Scale (Adèle) a v Metropolitní opeře (Pamina v Mozartově Kouzelné flétně), v roce 2015 v Německé opeře v Berlíně (Donizettiho Lucia di Lammermoor), v Los Angeles Opera (Pamina) a v barcelonském Gran Teatre del Liceu (Norina v Donizettiho Donu Pasqualovi), v roce 2016 debutovala v Pařížské národní opeře (Rosina). V této sezoně Pretty Yende vystoupila poprvé v mnichovské Bavorské státní opeře, a to jako Adina (Donizetti: Nápoj lásky), v téže roli se představí v květnu a červnu 2018 v londýnské Covent Garden. Lucii di Lammermoor zpívala v Pařížské národní opeře, Rosinu a Julii (Gounod: Romeo a Julie) v Metropolitní opeře, kde ji v první polovině roku 2018 čeká Adina a Lucia di Lammermoor. Její debutové album A Journey (Sony Classical) bylo nominováno na prestižní mezinárodní cenu Opera Award 2017 v kategorii nahrávka – recitál; vítězové budou vyhlášeni 7. 5. v londýnském Coliseum.

www.nachtigallartists.cz