Příběh lásky na jevišti Státní opery

Balet Národního divadla přináší na jeviště Státní opery Shakespearovský kus Romeo a Julie.

Nejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvede Balet Národního divadla na jevišti Státní opery.

Klasické baletní představení na hudbu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, který se v české premiéře představí ve čtvrtek 10. února, si během své osmdesátileté existence od brněnské světové premiéry našel pevné místo na mezinárodních jevištích a patří k pilířům klasického repertoáru předních světových souborů.

BaletND_RomeoaJulie_raj-vyska-foto.jpg

Kdo by neznal osudový příběh lásky mladých milenců z Verony, jehož naplnění brání nenávist dvou rodů? Jenže tahle tragédie nevypráví jen o ní, je to nadčasová výpověď o naší netoleranci, o lidské zášti, kdy jsme schopni se postavit člověk proti člověku ve jménu čehokoliv… Této tragédii rozumíme stejně jako Shakespearovi vrstevníci, či diváci brněnské baletní Prokofjevovy premiéry v temném ovzduší vypuknutí druhé světové války v roce 1938.

Choreograf a tanečník John Cranko postavil původně Romea a Julii pro balet milánské La Scaly, v hlavních rolích se představila slavná Carla Fracci a Mario Pistoni. Známější a upravenější verzi uvedl Cranko o čtyři roky později pro svůj Stuttgartský balet (1962), kde v hlavní roli zazářila Márcia Haydée spolu s Rayem Barrou. Tato inscenace je stále velmi populární a na svém repertoáru ji má mnoho světových souborů (například Kanadský národní balet, Australský balet, Balet pařížské Opery, Vídeňský státní balet, The Joffrey Ballet v Chicagu, Teatro Municipal de Santiago v Chile, Finský národní balet, Čínský národní balet, Bavorský státní balet, Bostonský či Washingtonský balet).

Crankův balet bude inscenován v originální kostýmní a scénické výpravě Jürgena Roseho, v detailní rekonstrukci, která je označovaná za svébytný umělecký počin.

Foto: Raj Sirka

Podcast