Příběhy divadelních legend on-line

Výstavy Archivu Národního divadla Brno představují další zajímavé osobnosti

Archiv Národního divadla Brno se před časem rozhodl umožnit divadelním nadšencům nahlédnout do materiálů, které nejsou běžně dostupné. Díky zajímavým informacím a množství obrazového materiálu jsou znovu oživeny legendy nejen brněnského divadelního života. Osobnosti, které často zasáhly svou tvorbou do kulturního dění v celé republice, nebo dokonce v širším evropském měřítku.

V červnu sice končí možnost shlédnout snímky divadelního fotografa Adolfa Rossi, ale za to mají návštěvníci webových stránek Archivu Národního divadla Brno možnost seznámit se s tvorbou a životem dvou dalších osobností. S hercem a následně také režisérem, dramaturgem i uměleckým šéfem Václavem Jiřikovským a nově také s operním režisérem Milošem Wasserbauerem.

Václav Jiřikovský byl český divadelní podnikatel, ředitel, umělecký šéf, dramaturg, režisér a herec působící hned v několika divadlech. Jen do historie moravské metropole se zapsal jako člen Národního divadla v Brně v letech 1914-1916, po roce 1915 vrchní režisér činohry, v letech 1916-1917 zastupující ředitel tohoto divadla, 1917-1918 ředitel, 1918-1919 jeho samostatný podnikatel. Ředitel Zemského divadla v Brně 1931-1941, zároveň umělecký šéf činohry v letech 1931-1935 a 1939-1941. Počáteční etapa jeho divadelní kariéry však byla méně oficiální. Aby byl co nejdále z dosahu rodičovské pravomoci, odjel až na východní Moravu a vstoupil do první kočující herecké společnosti, která byla ochotna ho přijmout. Postupem doby začal ovlivňovat dění dokonce na několika místech mladé Československé republiky.

Další významnou divadelní osobností naší kulturní historie, kterou si návštěvníci webu Archivu Národního divadla Brno mohou i obrazově zpřítomnit, je operní režisér Miloš Wasserbauer, který dokonce v mládí studoval i hru na housle, nebo spolupracoval na filmech Vladislava Vančury. Od roku 1937 se však etabloval jako osobitý operní režisér. Podobně jako Václav Jiřikovský působil také nějaký čas ve Slovenském národním divadle.

Foto: Archiv NdB (Vývěsní cedule pro inscenaci L. Janáčka Liška Bystrouška, premiéra 16. 9. 1938)

Podcast