Příští ročník Hybatelů rezonance nabídne koncerty Bartoše, Kahánka, Čechové a Křišťana

6. ročník cyklu klavírních recitálů nabídne posluchačům v příští sezóně 2023/2024 opět setkání s předními českými interprety, kteří v osobitých recitálech vystupují s programem dle vlastního výběru.

Cyklus Hybatelé rezonance pořádá v Anežském klášteře firma C. Bechstein. Na klavír této značky hrají v rámci profilových recitálů, vyjadřujících jejich aktuální umělecký názor a preference, osobnosti české klavírní školy z oblasti klasické i jazzové hudby. Během uplynulých ročníků už to byli například Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek, Marek Kozák, Martin Kasík, Lukáš Klánský, Karel Košárek, Kryštof Marek, Miroslav Sekera, Kristina Barta, Nikol Bóková, Najponk nebo Terezie Fialová.

Šestý ročník otevře 2. října klavírista Jan Bartoš s repertoárem své nejnovější nahrávky, vydané v únoru 2023, na níž představuje klavírní díla Miloslava Kabeláče a Bedřicha Smetany. BBC Music Magazine album ohodnotil jako „jednu z nejlepších a nejpodnětnějších nahrávek české klavírní tvorby za poslední roky“.

jan-bartos_antonin-kratochvil-1600.jpg
  • Jan Bartoš (©Antonín Kratochvíl)

Skladby Vítězslava Nováka, Josefa Páleníčka, Leoše Janáčka a Jaroslava Ježka si pro svůj sólový recitál vybrala Jitka Čechová, která zahraje v Anežském klášteře 6. listopadu. Hudební kritika vyzdvihuje její výraz plný plasticity i síly, spontánní radost ze hry, precizní kulturu úhozu spojenou s fantastickou virtuozitou a delikátní práci s detaily. Je nejen vyhledávanou sólovou hráčkou, ale také členkou prestižního Smetanova tria.

03023930.jpeg
  • Jitka Čechová (©Lenka Hatašová)

Autorský pojatý program recitálu Víta Křišťana 8. dubna volně naváže na Suitu Mandala premiérovanou se SOCŘ na jaře 2023, odkáže na inspiraci polskou jazzovou líhní i jazzovými standardy a pozve do světa improvizace. Pianista a skladatel Vít Křišťan účinkuje vedle autorských projektů v mnoha kapelách dalších hudebníků, například Roberta Balzara, Dana Bárty, Jaromíra Honzáka, Marty Kloučkové či v kvintetu Inner Spaces.

1b8e5cb2f8a84ef5778b8e97e15fed17.jpg
  • Vít Křišťan (©Grzegorz Maslowski)

Příští ročník pak uzavře Ivo Kahánek, který 13. května nabídne na Hybatelích rezonance atraktivní program sestavený z děl Domenica Scarlattiho, Johanese Brahmse, Ference Liszta a Bély Bartóka.

ivo-kahanek-portrait-by-dusan-martincek-3-low.png
  • Ivo Kahánek (©Dušan Martinček)

Úvodní foto: Jan Bartoš (©Antonín Kratochvíl)

Podcast