Prodaná nevěsta nebo Vltava ?

Smetanovo muzeum ukazuje historii obliby nahrávek jeho děl.

Muzeum Bedřicha Smetany na Novotného lávce v Praze otevřelo výstavu Hudba Bedřicha Smetany – nejkrásnější dárek domů. Ukazuje fenomén hudebních nosičů s nahrávkami děl známého skladatele, tedy to, jaký vliv na věhlas skladatele může mít rozšíření takových přístrojů. Výstava bude otevřená do konce října příštího roku. V tiskové zprávě to dnes uvedlo Národní muzeum, pod které Muzeum Bedřicha Smetany patří.

Výstava se zaměřuje na světoznámé interprety, dirigenty a hudební tělesa. Představí i design obalů, který zrcadlil výtvarné trendy a dobový vkus doma i v zahraničí. Návštěvníci uvidí například nahrávky pocházející už z přelomu 19. a 20. století. Uslyší nahrávky takových pěvců, jakými byli Ema Destinnová, Karel Burian, Marie Podvalová, Otakar Mařák či Eduard Haken.

Sláva Bedřicha Smetany se ve 20. století umocnila díky rozvoji nahrávání hudby na zvukové nosiče, a jeho hudba se tak mohla šířit do celého světa. Hudbu bylo tak možné poslouchat nejen na koncertních pódiích, ale také, a to opakovaně, v domácím prostředí.

Hudební nosiče se proto staly velmi oblíbenou formou, jak obdarovat někoho blízkého, ale také přinesly nový druh sběratelství, v němž lidé měli možnost bezprostředního srovnání nahrávek stejné skladby provedené různými interprety.

Muzeum Bedřicha Smetany, založené 1926 Sborem pro postavení pomníku Bedřichu Smetanovi, sídlí od roku 1936 v novorenesanční budově bývalé Staroměstské vodárny z 80. let 19. století na vltavském břehu u Karlova mostu.

Smetanovo muzeum spravuje rozsáhlé sbírkové fondy, jejichž základem je Smetanova pozůstalost zakoupená v roce 1928. Kromě ní jsou to rozsáhlé ikonografické sbírky, notový archiv, tisková dokumentace, knihovna a fonotéka, které dokumentují nejen Smetanův život a tvorbu, ale i jeho dobu a šíření a recepci jeho děl.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Podcast