Proms Gala v Karlíně

3.10.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Český národní symfonický orchestr připomene na speciálním večeru PROMS GALA legendární muzikál Les Misérables / Bídníci, který byl v Praze uveden poprvé před 25 lety. Inscenace podle románu Viktora Huga zahájila v roce 1992 český muzikálový boom, jehož součástí se stal Dracula, Jesus Christ Superstar, Fantom opery nebo Johanka z Arku. To nejlepší z nejlepšího za posledních 25 let na domácí muzikálové scéně oslaví galakoncert PROMS GALA 10. října ve Foru Karlín, na němž zazpívá 5 držitelů Ceny Thálie a hosté z pražských i brněnských divadel. Dirigentem je Maestro Marcello Rota.

„V bloku muzikálu Bídníci vystoupí také původní Jean Valjean z první české inscenace Les Misérables, držitel Ceny Thálie, Jan Ježek. Právě on zpíval skladbu Slyš tu píseň zástupů s dalšími 16 představiteli Jeana Valjeana při londýnském výročním koncertu Bídníků v roce 1998,” uvedl výkonný producent Proms Gala Janis Sidovský. Z dalších tuzemských nastudování vystoupí Hana Holišová (Eponine, Brno, 2009), Marián Vojtko (Jean Valjean, Praha 2012), Monika Absolonová (Madame Thénardier 2012), Pavel Vítek (Marius, Praha, 2003, 2012), Vlaďka Skalová (Eponine, Praha, 2012), Tereza Mátlová (Cosette, Praha 2003, 2012) a Michaela Nosková (Fantine, Praha, 2003). Nově party z Bídníků zazpívají také Jan Kříž, Roman Tomeš, Michaela Gemrotová, Lukáš Randák a Michal Bragagnolo.

Proms Gala nabídne tříhodinový výběr světové a domácí muzikálové tvorby - vedle Bídníků zazní také skladby z představení Jesus Christ Superstar, Dracula, Evita, Fantom opery, Chicago, Hair, Johanka z Arku nebo West Side Story. Slavnou árii Memory z muzikálu Cats zahraje na trubku šéf ČNSO, Jan Hasenöhrl. Dekoraci, kterou navrhl Ondřej Zícha, budou tvořit skleněné krystaly naaranžované do divadelních baldachýnů.