První hvězdou Hudby z ráje bude Ivo Kahánek

Už popáté se letos uskuteční festival Hudba z ráje, v jehož rámci zní hudba ve skalách i kostelích v Českém ráji.

Prvním hvězdným účinkujícím letošního festivalu Hudba z ráje bude klavírista Ivo Kahánek, držitel mnoha ocenění, včetně ceny BBC Awards za nejlepší nahrávku anebo nedávno Ceny Anděl. Společně se sopranistkou Karolínou Cingrošovou vystoupí 10. června 2022 v Jičíně v programu From Broadway to Hollywood and back složeném ze skladeb E.W.Korngolda a G. Gershwina.

Karolína Cingrošová by Khalil Baalbaki 1.jpg

Rozhovor s Ivo Kahánkem vedl Václav Srbek:

Dovolte, abych začal gratulací k získání Ceny Anděl. Co pro Vás toto ocenění tentokrát znamenalo?

Děkuji! Musím říct, že tentokrát to pro mne bylo opravdu velké překvapení, protože je to po pouhých dvou letech už můj druhý Anděl, a nečekal jsem, že porota opět ocení mou nahrávku. Navíc konkurence byla skvělá! Tím spíš mám velkou radost, že se nahrávka líbí hudebníkům i fanouškům, a ještě radši teď vzpomínám na ty hodně hektické tři a půl měsíce nahrávání.

Jaké zajímavé úkoly teď máte před sebou?

Hlavním a nejbližším úkolem je sólové vystoupení s Českou filharmonií a dirigentem Davidem Robertsonem na festivalu Pražské jaro. To je pro každého - a tím spíše českého - muzikanta velká čest a v tuto chvíli se na to maximálně soustředím. V nejbližší budoucnosti mne pak ještě na konci května čeká vystoupení s JFO v Ostravě a v červnu pak recitály v Děčíně, samozřejmě Jičíně, vystoupení s JČF v Českých Budějovicích a před prázdninami ještě koncert v cyklu Philharmonie de Monte-Carlo.

Předpokládám asi správně, že s hudbou George Gershwina jste se za roky své kariéry už setkal, ale co hudba E.W. Korngolda?

S Korngoldem, i když není tak známý jako Gerhwin, mám kupodivu docela bohatou, a navíc nedávnou zkušenost: společně s Janáčkovým kvartetem jsme před dvěma lety nahráli pro americkou společnost Kentaur jeho Klavírní kvintet - skladbu krásnou, ale velmi interpretačně obtížnou.

Máte nějaký vztah k Českému ráji, konkrétně k Jičínu?

Český ráj mám moc rád - jezdím tam prakticky od začátku svých pražských studií, takže třeba Hruboskalsko či Kozákov (kde jsem byl několikrát i na kole) znám důvěrně. A také Jičín mi není vůbec neznámý - můj první koncert tam se odehrál, tuším, už v roce 2005 a naposledy jsem zde hrál dokonce na podzim 2021. Je to překrásné město, které si skutečně zaslouží přídomek "pohádkové".

Jak se těšíte na spolupráci s Karolínou Cingrošovou?

Těším se moc! S Karolínou se znám z kurzů v Litni a již tehdy se mi s ní hrálo výborně. Navíc jí tento repertoár velmi sedí, takže očekávám krásný zážitek.

Koncertní program From Broadway to Hollywood and back zazní v Jičíně v premiéře, a to 10. června 2022 v Porotním sále Valdštejnského zámku. Vstupenky jsou v prodeji v MIC Jičín na Valdštejnově náměstí, v MIC Sobotka na Náměstí Míru, případně na místě před koncertem.

Po koncertě je naplánovaná v sále beseda s umělci, kterou povede moderátor a ředitel festivalu Hudba z ráje Václav Žmolík.

Karolína Cingrošová by Khalil Baalbaki 2.jpg

Foto Ivo Kahánek: Dušan Martinček
Foto Karolína Cingrošová: Khalil Baalbak

Podcast