Pucciniho Tosca online a v TV

Národní divadlo moravskoslezské uvede prostřednictvím televizní obrazovky a internetu premiéru opery Tosca Giacoma Pucciniho.

Protože kvůli restrikcím publikum stále nemůže do divadel, spojilo Národní divadlo moravskoslezské své síly s televizí a nabídne premiéry Pucciniho opery Tosca co nejširší obci diváků prostřednictvím obrazovek. Premiéry proběhnou 13. a 15. února a živé přenosy z Divadla Antonína Dvořáka budou k vidění v televizi NOE a na youtube kanálu televize.

"Tosca je jedním z nejlepších děl světové operní literatury vůbec. Odehrává se v roce 1800 v čase Napoleonova tažení na Řím a zavede nás na tři místa právě v Římě. Je to velké strhující drama milostného a mocenského trojúhelníku tří silných individualit," řekl ředitel NDM a zároveň režisér inscenace Jiří Nekvasil. Televizní diváci budou moci sledovat operu v televizi v italštině s českými titulky.

Tragický příběh lásky, intrik a zrady uchvátil diváky už při římské premiéře v divadle Teatro Costanzi 14. ledna 1900. Kritika tehdy operu nepřijala, publikum ale nadchla a miluje ji dodnes. Dílo je od premiéry trvalou součástí repertoárů operních domů po celém světě. "V Národním divadle moravskoslezském Toscu hrajeme občasně od sezony 1920/1921 a nyní ji nabízíme v osmém nastudování přesně po stu letech od ostravské premiéry," doplnil Nekvasil.

Pro roli Toscy získala opera NDM držitelku Ceny Thálie, uznávanou německou sopranistku Maidu Hundelingovou, kterou alternuje Petra Alvarez Šimková. Roli policejního prefekta Barona Scarpii ztvární Martin Bárta či Daniel Čapkovič. Roli milence Toscy, malíře Cavaradossiho, svěřili režisér Paolu Lardizzonemu a Martinovi Šrejmovi. Hudební nastudování si vzal na starost Marek Šedivý, který také bude řídit orchestr. Scénu připravil Daniel Dvořák, kostýmy navrhla Marta Roszkopfová.

Zdroj: ČTK
Foto: Národní divadlo moravskoslezské

Podcast