Radek Baborák a Orquestrina v Praze

18.2.2020 / Kulturní servis / Marek Šulc

Koncertní křest nového CD „Piazzolla“ světoznámého hornisty Radka Baboráka proběhne v pondělí 9. března od 20 hodin v pražské La Fabrice. Kmotry budou Otakar a Ondřej Brouskovi, zatančí Patricie Poráková a Javier Antar, kteří patří mezi elitu argentinského tanga. Část výtěžku ze vstupného půjde neziskové organizaci Nedoklubko.

Zážitek to bude netradiční: kromě živých ukázek a křtu nového CD Piazzolla si návštěvníci užijí si tango nuevo aktivně i pasivně, protože nebude chybět ani prostor pro to, aby si diváci zatančili s orchestrem sami. Část výtěžku z akce bude zároveň věnována Nedoklubku, organizaci podporující rodiny předčasně narozených dětí. Posluchači stráví večer, kterým bude provázet sám Radek Baborák, v rytmu tanga na pomezí klasické hudby, moderny a jazzu - expresivní hudby plné energie a emocí.

Fenomenální hornista Radek Baborák přináší na svém novém albu skladby argentinského skladatele Ástora Piazzolly v úpravách ušitých na míru jeho jedenáctičlennému souboru, složenému z vynikajících domácích i zahraničních hudebníků. Ačkoli Piazzollova hudba, která je pro posluchače po celém světě synonymem pro „tango nuevo“, neobsahuje party pro lesní roh, Radek Baborák pokračuje ve své průkopnické cestě aranžéra a interpreta Piazzollova díla v netypickém obsazení. Roli bandoneonu, tradičního nositele zvuku argentinského tanga, přebírají lesní roh, basklarinet, housle a klavír. Baborákovi se tak daří dosáhnout kýženého záměru, tedy nebýt jen dalším z „revival bandů“ Piazzollova legendárního kvinteta, ale dát vyniknout samotným skladbám a mistrovské invenci Piazzolly, který dovedl na malé ploše dosáhnout velkého výrazu, exaltovanosti i vášně v kontrastu s melancholií a pokorou. To vše v jeho hudbě v podání souboru s názvem Radek Baborák Orquestrina zůstává, povýšeno na novou zvukovou úroveň prostřednictvím dokonalé souhry a energické interpretace. Album bylo nahráno ve studiu Sono Records ve spolupráci s mistry zvuku Milanem Cimfem a Pavlem Karlíkem a hudebním režisérem Petrem Ostrouchovem. Autorem grafického návrhu obalu a ilustrací v něm obsažených je Jonatan Kuna ze Studia Najbrt. Album je ve fyzické i digitální distribuci společnosti SUPRAPHON a je též k dispozici v e-shopu na stránkách ANIMAL MUSIC. Album vychází na CD i na vinylu.