Raritní hudba na koncertě v Národním divadle

15.9.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

První scéna slavnostně zahájí svou 134. sezonu koncertem Orchestru Národního divadla pod taktovkou uměleckého ředitele Opery Petra Kofroně se šestnácti sólisty – členy souboru a pravidelnými hosty. Právě dirigent večera je rovněž hlavním autorem neotřelé dramaturgie zaměřené na neznámá hudební díla, která většinou nezazněla mnohá desetiletí ani v Praze ani nikde jinde. Stejně jako před rokem má koncert, připravený tentokrát na pátek 16. září 2016, podtitul Co Národní divadlo dlouho neslyšelo a asi už nikdy neuslyší. Všechna hudební čísla spojuje skutečnost, že notový materiál je uložen v hudebním archivu první scény.

„Loňský zahajovací koncert ze zapomenutých oper byl ryze orchestrální. V tom letošním jsme byli vedeni snahou co nejvíce zapojit naše sólisty. Tím také vznikla kuriózní dramaturgie tvořená velice krátkými ‚áriemi’, kdy vrchol luxusu představuje příchod sólistky, krátké čekání a pak zpěv jedné věty,“ přibližuje umělecký ředitel Opery Petr Kofroň.

V programu složeném ze šestnácti čísel bez přestávky vystoupí Lucie Hájková, Kateřina Jalovcová, Michaela Kapustová, Kateřina Kněžíková, Maria Kobielska, Jana Sibera, Jana Sýkorová, Petra Alvarez Šimková, Jiří Hájek, Miloš Horák, Ivan Kusnjer, Václav Lemberk, Josef Moravec, Zdeněk Plech, Jiří Rajniš ml. a Martin Šrejma. Stejně jako loni představí jednotlivá díla, okolnosti jejich vzniku a provozování Petr Kofroň osobně přímo od svého dirigentského pultu.

„Na koncertě zazní díla, která se ve svých krátkých výsecích příliš kvalitativně neliší od děl světové známých, takže se klade nutkavá otázka, co je tím hybatelem tvorby tzv. dějin hudby, že část děl se etabluje a část děl se propadne. Zároveň koncert ukazuje šíři a odvahu hrát v minulosti v Národním divadle repertoár, který je svým rozsahem obří – všechna hudba, která zazní na letošním koncertě, byla totiž v kompletních operních premiérách na prknech Národního divadla provedena,“ dodává Petr Kofroň.