REGIONY zahajují předprodej

Divadelní festival zve do Hradce Králové na konec června

Závěr letošní divadelní sezóny bude v Hradci Králové opět patřit svátku divadla, který od loňského roku nese nový název REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové. Již 27. ročník největší české divadelní přehlídky se bude konat v posledním červnovém týdnu od 24. 6. do 1. 7. 2022.

Festival opět nabídne velké množství divadelních, hudebních a doprovodných produkcí z české i mezinárodní scény – od činohry, alternativního divadla, tance, performance, autorských představení, přes loutkové divadlo a pohádky až po koncerty a diskuze. Ojedinělá, pulzující událost prostoupí divadly, historickým centrem, městskými parky, ulicemi, zdmi a v neposlední řadě diváky.

Tradičními pořadateli festivalu jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt. V letošním roce se organizátoři rozhodli reflektovat aktuální situaci doma i v zahraničí. „V reakci na ni vznikla hlavní myšlenka a náplň letošního ročníku festivalu, kterou se stala regenerace, a to nejen regenerace kultury, ale také regenerace kulturou,“ říká ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková. Barbora Hodonická, která vede kulturní neziskovku kontrapunkt, k náplni festivalu doplňuje: „Reagovat bude i na současnou situaci na Ukrajině, a tím se i svým způsobem vztahovat k letošnímu tématu a regeneraci obecně.“ Ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský pak ještě připomíná, že: „vše se bude odehrávat na více než třiceti místech v celém historickém centru Hradce Králové a jeho přilehlém okolí.”

Součástí mezinárodního programu budou například švédské Örebro Teater, polský Teatr Ludowy z Krakova, slovenské Štátné divadlo v Košicích čí sardinské Sardegna Teatro. Mezi další významné hosty patří francouzská La compagnie Bakelite, slovenské Odivo či belgická umělkyně Agnes Limbos.

Z českých etablovaných scén nebudou chybět divadla Husa na Provázku, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo Petra Bezruče, Městská divadla pražská, Naivní divadlo Liberec a další. Na nezávislé scéně se poohlédneme za dvaceti lety působení Geisslers Hoffcomoedianten a třiceti lety Divadla Continuo. Pod širým nebem se představí například Holektiv, tYhle, Vosto5 a mnoho, mnoho dalších.

Autorem vizuální identity letošních Regionů je grafický designér Přemysl Zajíček, který s festivalem spolupracuje již druhým rokem. Vizuální podobě 27. ročníku festivalu dominuje písmeno R. Předprodej vstupenek začíná v pondělí 9. května v 10 hodin, a to jak on-line prostřednictvím festivalových webových stránek, tak i v předprodeji Klicperova divadla a v Informačním centru. Vstupenky bude možné zakoupit i na pokladnách jednotlivých divadel. Na všech prodejních místech budou k dostání vstupenky na všechna festivalová představení. Více než 90 % open air produkcí ale tradičně zůstává v režimu dobrovolného vstupného.

Foto: Ester Šebestová (Divadlo beze slov, 2021)

Podcast